abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Komunita

    V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:00 | Nová verze

    Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Komunita

    Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.6. 21:00 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 13:33 | Zajímavý software

    Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 15:22 | IT novinky

    Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    13.6. 02:22 | Nová verze

    Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 16:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    12.6. 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1914 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Canyon webkamera - Raspberry

    23.5.2020 17:24 Marko
    Canyon webkamera - Raspberry
    Přečteno: 206×
    Ahoj, jsem úplný začátečník na linuxu konkrétně na raspberry. Chtěl bych se zeptat, zda mi někdo může napsat postup jak nainstalovat ovladač pro tuto webkameru https://www.abclinuxu.cz/hardware/vstupni-zarizeni/digitalni-kamery/canyon-webkamera-cn-wcam23-black Nějak nejsem schopný ze stránek http://mxhaard.free.fr/download.html stáhnout ovladač a nainstalovat ho. Děkuji

    Odpovědi

    23.5.2020 17:56 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Canyon webkamera - Raspberry
    Předně bych napsal, že gspca ovladač, který je popsaný v hw sekci, je už mnoho let součástí jádra. Ta sekce je v současné chvíli neaktualizovaná (poslední aktualizace 2007) takže bych ji nebral tolik vážně (datum aktualizace je napsáno dole a je třeba na něj dávat pozor).

    Pokud kamera nefunguje plug-n-play (nezaregistruje se žádné video zařízení samo po zapojení kamery) tak bych pátral v lsusb a dmesg po výpisech. Ona ta značka "Canyon" je ve skutečnosti jen nálepka a ty kamery používají rozličné čipy. Já sám mám pár kusů které mají čip pixart pac7302 a PJPEG formát který je třeba převádět. Je navíc dost možné že kamera se stejným obchodním označením má ve skutečnosti mnoho variant podle roku výroby a každá varianta je uvnitř úplně jinak řešená a vyžaduje jiný ovladač. Spolehlivě potom funguje jen na Windows a to jen na podporovaných verzích Windows (protože výrobce v každém roku výroby dodával ovladač právě pro tehdejší variantu, případně balík ovladačů pro vyrobené varianty kamer). To je holt daň za to že jsou tyto hračky levné.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.