Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na jednom RPi které se nachází za NATem jsem si vytvořil službu (systemd unit), která má zajistit spuštění autossh po nastartování, aby byl k dispozici vzdálený přístup. Jenže to nefunguje, po nabootování služba neběží a z logu to vypadá, že se snaží spustit ještě před tím, než naběhne síť. Jenže to by se díky tomu network-online.target
snad dít nemělo. Ručně službu spustit (service autossh start
) můžu bez problému, a funguje to. Kde mám teda chybu?
[Unit] Description=Autossh Wants=network-online.target After=network.target network-online.target [Service] Type=simple Restart=always ExecStart=/usr/bin/autossh -N -M 6000 -R 0.0.0.0:50022:127.0.0.1:22 tunelar@***.***.***.*** -i /home/TunelKey [Install] WantedBy=multi-user.target
systemctl enable
, tak ano.
ExecStartPre=/bin/sleep 30Blbý u tohoto je, že to bude spát nejenom při startu ale taky při restartu. Lepší by bylo u toho autossh zapnout nějaké ukecanější verbose logování, třeba by potom v logu něco bylo, proč to selhalo. Nevím autossh neznám, ale máš tam že to má číst něco z /home/TunelKey. Je ten /home mountnutý dřív než naběhne síť?
S tím autossh jako takovým problém není. Služba selže pouze při nabootování. Pokud ji potom spustím znovu, tak už normálně běží. V logu je, že síť není dostupná.
lis 02 10:42:24 rpi autossh[572]: starting ssh (count 1) lis 02 10:42:24 rpi autossh[572]: ssh child pid is 586 lis 02 10:42:24 rpi autossh[586]: ssh: connect to host ***.***.***.*** port 22: Network is unreachable lis 02 10:42:24 rpi autossh[572]: ssh exited prematurely with status 255; autossh exiting
To zpoždění vyzkouším, ale teď to RPi nemám u sebe a nechci riskovat, že udělám něco po čem se k němu už nepřipojím.
*-wait-online.service
služba zařazená před network-online.target
?
network-online.target
přímo v sobě nemá žádnou magii pro detekci síťového připojení. Čekání na síť musí poskytnout jiná služba, na kterou network-online.target
počká.
man systemd.special
:
network-online.target
- ... This target unit is intended to pull in a service that delays further execution until the network is sufficiently set up. What precisely this requires is left to the implementation of the network managing service.
Tiskni
Sdílej: