V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Na jednom RPi které se nachází za NATem jsem si vytvořil službu (systemd unit), která má zajistit spuštění autossh po nastartování, aby byl k dispozici vzdálený přístup. Jenže to nefunguje, po nabootování služba neběží a z logu to vypadá, že se snaží spustit ještě před tím, než naběhne síť. Jenže to by se díky tomu network-online.target
snad dít nemělo. Ručně službu spustit (service autossh start
) můžu bez problému, a funguje to. Kde mám teda chybu?
[Unit] Description=Autossh Wants=network-online.target After=network.target network-online.target [Service] Type=simple Restart=always ExecStart=/usr/bin/autossh -N -M 6000 -R 0.0.0.0:50022:127.0.0.1:22 tunelar@***.***.***.*** -i /home/TunelKey [Install] WantedBy=multi-user.target
systemctl enable
, tak ano.
ExecStartPre=/bin/sleep 30Blbý u tohoto je, že to bude spát nejenom při startu ale taky při restartu. Lepší by bylo u toho autossh zapnout nějaké ukecanější verbose logování, třeba by potom v logu něco bylo, proč to selhalo. Nevím autossh neznám, ale máš tam že to má číst něco z /home/TunelKey. Je ten /home mountnutý dřív než naběhne síť?
S tím autossh jako takovým problém není. Služba selže pouze při nabootování. Pokud ji potom spustím znovu, tak už normálně běží. V logu je, že síť není dostupná.
lis 02 10:42:24 rpi autossh[572]: starting ssh (count 1) lis 02 10:42:24 rpi autossh[572]: ssh child pid is 586 lis 02 10:42:24 rpi autossh[586]: ssh: connect to host ***.***.***.*** port 22: Network is unreachable lis 02 10:42:24 rpi autossh[572]: ssh exited prematurely with status 255; autossh exiting
To zpoždění vyzkouším, ale teď to RPi nemám u sebe a nechci riskovat, že udělám něco po čem se k němu už nepřipojím.
*-wait-online.service
služba zařazená před network-online.target
?
network-online.target
přímo v sobě nemá žádnou magii pro detekci síťového připojení. Čekání na síť musí poskytnout jiná služba, na kterou network-online.target
počká.
man systemd.special
:
network-online.target
- ... This target unit is intended to pull in a service that delays further execution until the network is sufficiently set up. What precisely this requires is left to the implementation of the network managing service.
Tiskni
Sdílej: