Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
prvně bych chtěl říct, že nejsem Linux master a stále se mám co učit.
Ale teď k věci..
Instaloval jsem MySQL v. 5.7.30 na RHEL8.2 zákazníkovi, co jsem zjitil, není to úplně kompatibilní, ale jde to.
Vše jsem v pořádku nainstaloval, ale mám trable s přihlášením.
Resp:
mysql -uroot -p
Očekával jsem hlášku "Enter password:" Dostal jsemERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)
To using passsword NO mě trochu zarazilo, ale zkusil jsem ještě použít dočasné heslo z logu.
Taky nic...
V my.cnf jsem teda připsal skip-grant-tables, poté jsem se do mysql už dostal. Změnil jsem tedy heslo, my.cnf opět upravil a restoval službu.
Momentálně když zadám
mysql -uroot -p
Dostanu ten stejný ERROR.
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)
Ale při zadaná mysql -uroot -pHESLO se do databáze dostanu..
Opravdu už mi došly nápady tak se obracím sem a doufám, že mi někdo poradí nebo se s podobným problémem setkal
Díky :)Can't conenct to local MySQL server throuth socket /ver/lib/mysql/mysql.sock
Ale ten sock mám jinde
nevim teda proc cpes do RHEL mysql 5.7, kdyz to neni uplne kompatibilni, myslim ze ofiko appstream pro RHEL ma verzi 8 a i Oracle ma repo pro verzi 8 pro RHEL 7 a 8. ten prikaz tam kopirujes nebo pises? Takhe se to chova kdybys to zkopiroval s nejakym entrem na konci a rovnou si odklikl zadavani hesla prazdne.
Tiskni
Sdílej: