Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
avahi-daemon avahi-discover avahi-utils libnss-mdns mdns-scan
Coz v minulosti stacilo bez nutnosti jakehokoli konfiguracniho zasahu.
Vim ze Avahi je takovy problematicky SW a urco me od tohoto budete i odrazovat ale kdyz to dobre jelo a v nove verzi OS uz nikoliv tak mne to zlobi teda.
Diky za nakopnuti.
$ dpkg -l | grep -e avahi -e mdns ii avahi-autoipd 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi IPv4LL network address configuration daemon ii avahi-daemon 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi mDNS/DNS-SD daemon ii avahi-utils 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi browsing, publishing and discovery utilities ii libavahi-client3:amd64 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi client library ii libavahi-common-data:amd64 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi common data files ii libavahi-common3:amd64 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi common library ii libavahi-core7:amd64 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi's embeddable mDNS/DNS-SD library ii libavahi-glib1:amd64 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi GLib integration library ii libavahi-ui-gtk3-0:amd64 0.7-4ubuntu7 amd64 Avahi GTK+ User interface library for GTK3 ii libnss-mdns:amd64 0.14.1-1ubuntu1 amd64 NSS module for Multicast DNS name resolution
passwd: files systemd group: files systemd shadow: files gshadow: files hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: nisZkousel jsem menit radek hosts dle ruznych navodu na netu ale zcela bezuspesne. Patrne v aktual verzi *buntu ma tyto veci na starost neco jineho.
hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mymachinesto mymachines tam predpokladam pridal balicek libnss-mymachines a jestli mi neco neunika je to pro lokalni virtualy...
systemd-resolve --interface=virbr0 --set-dns=192.168.122.1 --set-domain=vmTým sa nastavilo v hypervízore že má používať DNS pribalené k libvirt/KVM. Zvyšok už zvládlo vstavané DHCP z libvirt/KVM. Ale s Avahi som sa zbytočne nehral. A nechelo sa mi ani hľadať kam dopr. to mám dokonfigurovať natvrdo. Mám to na hranie a testovanie.
Tiskni
Sdílej: