Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
zmenšitjo zmenšit, tak to je jiná, tak pokud pokud bude FS schopný defragmentace tak jak to jde s NTFS tak je to možné, máš jedinečnou šanci zjistit, jestli je kterýkokoliv linuxový FS této vlastnosti vůbec schopný, moc tomu ale nevěřím.
máš jedinečnou šanci zjistit, jestli je kterýkokoliv linuxový FS této vlastnosti vůbec schopný, moc tomu ale nevěřím.Od toho zvyklo existovať gParted Live CD v ktorom to zvládol naklikať hocikto aj pre Linuxový FS na LVM ktoré bolo na LUKS. Ale rád by som si pozrel nejaký pravdivý názor prečo by to Linuxové FS nemali zvládať. Go on, continue ...
s cistou instalaciČistá instalace bude mít minimální fragmentaci, takže ani to nebude dostatečná zkouška.
Šlo my jen o to se dovědět jestli to lze zmenšit u déle sloužícího systému, tak aby nedošlo k poškození kteréhokoliv souboruAno, samozřejmě, že lze, a pokud požaduješ nemožné, tak resize2fs řekne, že to nejde, místo toho, aby to zkusil a rozbil FS.
Vím, že u NTFS na to spolehnutí jeNo, linuxové ntfsresize bylo vždycky s varováním, že to napsali podle reverzního inženýrství, a za nic ručit nemohou.
Sám jsem si to před několika lety zkusil teď nevím jestli to bylo už EXT4 a o data jsem přišelJako bugy v software samozřejmě jsou, ale rozhodně tohle není běžné.
Vím, že u NTFS na to spolehnutí je No, linuxové ntfsresize bylo vždycky s varováním, že to napsali podle reverzního inženýrství, a za nic ručit nemohou.Samozřejmě používám orig. nástroj ale bez problému fungoval i manager od Paragon Software který jsem dlouho používal, než přišlo EXT4.
Už jsi někdy zažil, že by resize2fsNe tohle jsem nikdy nepoužil, použil jsem zmiňovaný gparted, dnes na editaci kolem FS používám gnome-disks, ten přirostl k srdci když mi gparted odmítl naformátovat flash klíčenku na kterém byla struktura s EFI oddílem, na kterém si vylámal zuby i diskový správce ve Windows 7.
Ne tohle jsem nikdy nepoužil, použil jsem zmiňovaný gpartedgparted je pouze klikátko, které volá řádkové utility, mj. resize2fs. Můžeš to snadno vidět když v tom okýnku když se změny vykonávají rozbalíš podrobnosti.
Přesně s tímhle jsem měl v minulosti problém taky. Co se týká GParted, tak tam je třeba tu flešku napřed odpojit a pak to jde. Ve Windows mi to taky nešlo standardně ve správci souborů > pravomyš na flešku > formátovat atd., ale když jsem spustil cmd jako admin a spustil diskpart, tak to pak šlo. Někdy se to ale seklo a musel jsem restartovat a pustit diskpart znovu, ale nakonec to šlo. Teď, co jsem přešel na GNU/Linux to dělám v GParted a nemám problém. Většinou začnu tím, že vytvořím novou tabulku oddílů (gpt). A v mém distru (Mint) je na to "Nástroj pro formátování USB úložišť" a ten to taky vždy udělá. A jasně, že Parted v terminálu taky.
jestli je kterýkokoliv linuxový FS této vlastnosti vůbec schopný, moc tomu ale nevěřímWTF. To je snad samozřejmé že to jde. Například pro ext2/3/4 je to nástroj resize2fs, pro btrfs "btrfs fs resize" atd.
-avhP --numeric-ids
(což je potřeba při vzdáleném kopírování jiného systému). Ale to s těmi xattrs, sparse a hardlinky je dobrej postřeh. Ani jedno z toho nějak moc nepoužívám, tak jsem na to zatím nenarazil (na to sparse myslím jednou).
cryptsetup resize
(viz manuál), aby si poupravil konfiguraci.
cp
rozbije reflinky a data tak mohou zvětšit svou velikost.
FS beze změny velikosti oddílu.Není tu kolize, rozpor?
rsync -arxXA --delete /mnt/stary/ /mnt/novy/
přenes data ze starého disku na nový. Tím přeplácneš tu minimální instalaci tou starou. Výsledkem by měl být identický systém na novém disku.
Než z toho nového nabootuješ, budeš možná muset změnit označení disku v /etc/fstab a přeinstalovat bootloader, aby to nabootovalo.
Výhoda tohoto postupu je, že nepotřebuješ live CD. Jakmile budeš mít nainstalován ten minimální systém, můžeš ho nabootovat, připojit starý disk do USB a spustit rsync za běhu toho minimálního systému (cíl bude / a musíš ještě zkopírovat /boot a /boot/efi). Po běhu rsync budou běžící služby v poněkud zmateném stavu, ale v minimálním systému žádné nejsou, tak to nevadí. Jen pak opravíš zavaděč a rebootneš do už přeneseného systému.
…pomocí Fedořího KUKS2…
Jo tak tady by mohl poradit Matyáš Bernard Braun 2.
Tiskni
Sdílej: