Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Řešení dotazu:
To by mi dost vadilo.
https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10ISO
. Nezapomente na to, že Windows při instalaci nejspíš smaže data.
Pokud máte dost místa na jiném disku, můžete vytvořit již zmiňovanou bitovou kopii a tu nahrát zpět.
K tomu Tails: Tails se AFAIK neinstaluje, můžete si ho nakopírovat na USB disk a nabootovat z něj.
Pro začátek s Linuxem bych asi doporučil Ubuntu nebo Fedoru. Mají celkem dobře odladěný systém (Fedoru s GNOME jsem zkoušel, novější verze Ubuntu jsem jen viděl u jiných) a oba se dají vyzkoušet bez instalace. Já osobně ani jeden z nich (už) nepoužívám, ale nejsou špatné. Co se týče grafického rozhraní, Ubuntu má jako výchozí poupravené GNOME, Fedora také GNOME. Existují i jiné varianty. Pokud chcete systém trochu podobnější Windowsu, pak zkuste variantu s KDE (KDE Neon, Fedora KDE Plasma Desktop).
Pokud budete míť hry jen pro Windows, můžete mít nainstalované oboje a přepínat mezi nimi. Windows při aktualizaci občas měl snahu poškodit bootloadery jiných systémů, ale s EFI to snad už nehrozí. Linux můžete uspat na disk (hibernovat) a přepnout se do Windowsu, po restartu pak přepnete do Linuxu a můžete pokračovat tam, kde jste byli.
Nezapomente na to, že Windows při instalaci nejspíš smaže data.Nikoliv má instalátor umožňující výběr, linuxové oddíly nepřemaže, jen samozřejmě přepíše tu část disku která se používá ke startu. Já ale dávám přednost instalaci linuxu na druhý disk.
Pokud chcete systém trochu podobnější Windowsu ...
Za mě Linux Mint + Cinnamon.
alias cd=rm\ -rf
A podobné ruské rulety.
Pokud bych to chtěl jen zkusit na pár dnů, tak bych udělal Clonezillou zálohu Windows, klidně v naběhlých Windows zmenšil (C:), nainstaloval GNU/Linux a vyzkoušel si jej. Pak bych si případně ponechal oboje, nebo jedno z toho smazal a roztáhl oddíl.
Nevím, jestli přístup "může mít schopnosti" je správný. Podle mne je daleko lepší předpokládat, že ty schopnosti nejsou, čímž se rychleji dostaneme k užitečné radě.
Vím, že předpokládat, že ty schopnosti nejsou není správný přístup. Podle mě je lepší se zeptat, než předpokládat. A pokud by schopnosti byly, dostali bychom se rychleji k užitečné radě.
Neber to špatně, ale ohledně Distrowatch souhlasím s Radkem. Ten žebříček nesvědčí o tom, kolik lidí si pak MX Linux nainstalovalo a spokojeně jej používá, ale o tom, kolik lidí se o něj zajímalo (a klidně jej pak zavrhlo). Tím neříkám, že MX Linux je špatný.
Jinak kombinace Mint + Cinnamon je hodně user friendly pro ty, kdo se chtějí s GNU/Linuxem seznámit. BTW: Na Distrowatch byl Mint kdysi první.
Neberu si to špatně. Je to pravda. Moc toho neumím. Ale něco už ano a nevidím důvod, proč bych to nemohl doporučit? Co je špatné na Clonezille, Mintu, nebo té flešce?
Vím, že Petře toho sám moc neumíš ale pořád všem něco doporučuješ, ale neber si to špatně
No vidiš. Ty si to nech pro sebe a neber to špatně .
Asi se budeš divit, ale třeba já jsem přišel do styku s Czillou mnohem dříve, než s GNU/Linuxem - záloha Windows. Podle tohoto návodu by to mohl tazatel zvládnout a kdyby se někde zadrhl, mohl by se zde zeptat. Klidně bych mu napsal podrobný návod krok po kroku, protože se pamatuji, jak jsem s tím prvně bojoval já. Navíc vidím přínos v tom, že se alespoň naučí vytvořit bootovací flešku (non Windows) a seznámí se s sda, sdb atp, což se mu bude hodit u instalace. Takže za mě v pohodě.
Pokud by si na to tazatel raději přece jen netroufl, tak jak už tu někdo psal, může koupit třeba tuhle fešku (mám jí, je super) a dát GNU/Linux na ní. Fleška mi přijde lepší než SSD, protože kdyby se pak rozhodl zůstat na Windows, hodila by se mu asi vice jak to SSD. A cena je taky někde úplně jinde.
Dnes už dělají SSD s USB portem ve velikosti většího flashdisku.
Tak na takové SSD jsem ještě nenarazil, ale určitě je to super.
Tak ty rozměry by pro mě byly přijatelné, ale USB samice + kabel už ne. To už bych si raději koupil SSD + box. Já měl tuhle flešku, ale ztratil jsem jí. Měla ale pomalý zápis. Ta, co jsem odkazoval má 150/150 MBps a o moc větší není. A je kovová. A za ~ stošede.
Tady jsou všechny za docela dobrý peníz, ale větší jak 64 GB bych nekupoval.
Fakt dobrý.
Kabel je značné omezení.a kdypak se ti to vyláme? budeš ještě rád když na to ten kabel půjde přidělat. A pak nevidím důvod proč nestačí jakékoliv SSD s externím kabelem.
Tiskni
Sdílej: