Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Hele tohle je spis fabulace, protoze to neznam do detailu, ale neni nahodou prave kombinace qemu-kvm o tom, ze ten virtual vidi na fyzicky CPU? A tudiz je to vykonejsi, nez samotny qemu, ktery ten CPU emuluje? Jinak receno, musel by terminovat KVMko a "vyrobit" virtualni CPU v qemu, ktery by se tvarilo jako ten puvodni, fyzicky? A kdovi jestli jen CPU.CPUID se dá trapovat. Ještě by asi musel třeba vypnout AVX, protože ten software může teoreticky zkoušet použít instrukce a čekat, jestli dostane chybu. Ale to bych neviděl jako moc pravděpodobné.
Dá se nějak docílit toho, aby uvnitř virtuálu nebylo možné poznat, že došlo k přesunu?Logicky vždy platilo že se musí stávající deaktivovat a teprve pak ji aktivovat jinde pokud nejde o OEM, druhá věc je jestli to MS ještě dělá u OS s ukončenou podporou. Pokud tohle chceš obejít v podstatě je to porušení licence.
sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qom-tree" | grep cpu
zjistíš jaký cpu se používá na staré VM (na Centos 5.11) a ten nadefinuj do XML, aby se používal i na nové VM (na Centos 7).
Typ stroje - verze Qemu:
Zkontroluj jestli v XML máš uveden "type machine", něco jako:
<os> <type arch="x86_64" machine="pc-i440fx-4.1">hvm</type>Bios: Předpoládám, že je použit typ stroje i440fx, takže se používá Seabios. U mě je uložen zde: /usr/share/qemu/bios.bin . Můžeš ho zkusit zkopírovat ze starého Centos do nového. uuid: Zkontroluj jestli v XML máš pořád zachováno stejné číslo v <uuid>. Jestli se ti třeba na novém stroji nenahradilo novým číslem. Pokud nic z toho nepomůže, tak můžeš příkazem
sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qom-tree"
nebo sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qtree"
vypsat celý strom virtuálního HW na novém i starém stroji a porovnat je mezi sebou, abys viděl co se změnilo.
Doufám, že v tom XML máš nadefinované PCI adresy, něco jako <address type="pci" domain="0x0000" bus="0x00" slot="0x03" function="0x0"/>
. Pokud jsi XML vytvářel v libvirtu, tak by to mělo být OK, protože libvirt to dělá automaticky při vytváření nové VM.
SMBIOS:
Ještě mě napadá ve WinXP vypsat údaje co poskytuje BIOS (na linux viz dmidecode, u WinXP bys musel najit obdobý nástroj) a zase je porovnat na starém a novém stroji. Je možnost na starém WinXP údaje dumpnout a podstrčit je WinXP na Centos 7 pomocí parametru -smbios file=./dmi.bin
Zanořená virtualizace:
Je taky varianta se na výše uvedené vyprdnout a zkusit WinXP jako zanořenou virtualizaci - udělat ze starého Centos 5.11 virtuálku a tu přenést na Centos 7. Uvnitř virtuálky Centos 5.11 by byla další virtuálka s WinXP.
Tiskni
Sdílej: