Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
cfdisk /dev/sdx
, vytvořit dos/mbr label, vytvořit oddíl přes celý disk a typ 0xc, nastavit boot flag. mkfs.vfat /dev/sdx1
.
Nainstaluj si oboje. GParted i Mintstick. V GParted můžeš formátovat veškerá úložiště a pomocí Mintstick vytvářet bootovací flešky.
A Mintstick nie je určený len na zápis isa na kľúč, ale aj na jeho formátovanie a je to omnoho pohodlnejšie
To já vím. Jen jsem se tazateli snažil ukázat, že při instalaci obého bude moci formátovat vše a vytvářet bootovací flešky. Pohodlnější to je, ale třeba msdos/gpt si tam nevybereš.
Windows nepodporuje viaceré partície na flash diskoch. Alebo aspoň nepodporovali. Neviem či to ešte platí.kdo rozděluje flash klíč na oddíly?Napríklad preto, že môžem. Bez problémov si tak v kľude nainštalujem OS na USB Flash, a môžem mu nechať aj ďalšiu dátovú oblasť s FAT na výmenu údajov s inými zariadeniami.
Model: Generic- SD/MMC (scsi) Disk /dev/sdb: 7901MB Sector size (logical/physical): 512B/512B Tabulka oddílů: msdos Disk Flags: Číslo Začátek Konec Velikost Typ Systém souborů Přepínače 1 1049kB 211MB 210MB primary fat16 lba 2 211MB 735MB 524MB primary fat32 lba 3 735MB 2832MB 2097MB primary ntfsnemam po ruce volnou regulerni USBFlash, slo o ctecku microSD karty, nemyslim ze by to hralo roli, ale readeji to zminuji
Windows nepodporuje viaceré partície na flash diskoch. Alebo aspoň nepodporovali. Neviem či to ešte platí.Widle to už docela dlouho podporují (alespoň tedy win10).... Pro instalaci různých dister mám flešku s easy3boot, a když ji občas připojím do widlí, tak se mi zobrazí obě partyšny... Hezký nový rok.
Tak já mám na jedné ze svých flešek Linux Mint.
A já jsem zase mluvil o tom, že kdybys chtěl tabulku oddílů změnit, tak ti s tím Mintstick nepomůže.
Dal jsem teď pomocí Mintstick na flešku Clonezillu Live a pak jsem jí zase pomocí Mintstick v pohodě naformátoval na ext4.
Kdysi dávno se mi to taky stávalo. V GParted to pak šlo i bez vytvoření nové tabulky oddílů. A četl jsem i někde ve fóru, že se toho někdo nemohl zbavit vůbec. Kdysi jsem to řešil i pomocí Windows (diskpart).
Tiskni
Sdílej: