Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Backup files should be stored on an external disk that gets connected to the system only during a backup or restore cycle so that RansomWare cannot encrypt your backup when it stumbles into your system through wine!Dešifrování je samozřejmě za patřičný obnos v Bitcoinech
RansomWare se může do Linuxu dostat přes WineAno, a pozor, že ti nepomůže odmapovat „disk Z“ (ten je ve wine defaultně namapovaný na /), protože aplikace ve wine může volat linuxové syscally úplně mimo wine (ale zase kolik virů tohle bude dělat). Dále se už objevil i ransomware nativní pro Linux, ale většinou to bylo uzpůsobené na serverové služby a dostávalo se to tam třeba přes děravé PHP weby.
který popisuje jak vytvořit nového uživatele wineuser a pokaždé při práci s Wine se přepnout na jinou TTY a přihlásit se pod daným uživatelemTrochu menší izolace je pohodlnější, spustíš to pod jiným uživatelem, ale necháš to kreslit na svůj X server. Blbé je, že aplikace v rámci X serveru nejsou moc izolované, takže virus může vylistovat seznam oken, najít v něm panel nebo terminál, a poslat tomu klávesy (panelu se dá třeba poslat zkratka pro vyvolání launcheru a pak do něj napsat nějaký příkaz). Ale zase běžný Windows ransomware tohle dělat nebude. Nejlepší z obou světů je pak spouštět to v Xephyr/Xnest v okně. Jinak já to teda takhle dělám s jedním prohlížečem, ale nemyslím, že by to bylo neprůstřelné, protože lokální attack surface na desktopu je podle mě dost velkej a kdo ví jak máš nastavená práva, věci v /tmp a tak. Zvážil bych spouštět to v LXC nebo podobném kontejneru, možná v Dockeru.
Ano, a pozor, že ti nepomůže odmapovat „disk Z“ (ten je ve wine defaultně namapovaný na /), protože aplikace ve wine může volat linuxové syscally úplně mimo wine (ale zase kolik virů tohle bude dělat).Dík za odpověď. Takže kdybych použil "winetricks sandbox" nebo sandbox v Lutrisu, které zamezí přístup na /, tak to by byla dostatečná ochrana proti "čistokrevným" windowsovským virům? A proti těm sofistikovanějším virům (co by mohly volat linuxové syscally) je nutné použít LXC (případně Firejail, AppArmor, SELinux)?
Nejlepší z obou světů je pak spouštět to v Xephyr/Xnest v okně.Předpokládám, že to asi není vhodné pro hry, a že to bude na úkor plynulosti grafiky?
Divím se, že dosud na snapu nebo flatpak nebo něčem podobném nepostavil distribuci.Já myslím, že postavili: SilverBlue
Pak jen bude potřeba vytvořit repo s bezpečnými ověřenými balíčky.Tak doufám, že Flathub by už měl být bezpečný.
a aktualizovat bezpečnostní chyby.jj aktualizace Flatpaků je mnohem problematičnější než aktualizace několika málo systémových balíčků.
A co kdybys programy, které pouštíš ve Wine, pouštěl ve virtualizovaných Windows?
Jen čistě teoreticky. Uděláš snapshot, pustíš program, který zaviruje VM a pak ten snapshot obnovíš. Tak by měl být v pořádku jak VM, tak hostitelský OS, ne? Neříkám, abys to tak dělal. Jen se ptám. Nebo ten vir může přelézt z VM do hostitele?
Nebo ten vir může přelézt z VM do hostitele?VM je dobrý a jednoduchý sandbox, ale i tam je možnost že se vir dostane z VM do hostitele. V Qemu se objevily CPU s dovětkem "-IBRS" na ochranou proti Spectre. Nechci tady rozjíždět nějakou paranoju, ale pokud ve VM s Win většina z nás používá minimálně antivir, tak jestli nepoužívat nějakou podobnou alespoň základní ochranu i při spouštění přes Wine.
Tiskni
Sdílej: