Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
play zvuk.mp3
, tak se přehraje do sluchátkového výstupu. Pokud toto zadám do skriptu a ten se spustí příchozím emailem, zvuk jde přes HDMI do reproduktorů monitoru.
Neměl by pro mne někdo radu?
Děkuji
jestli tam máš nainstalovanou alsu jakože asi jako jo tak pomocí příkazu
aplay -L
si zistíme všecky možný zvukový zařízení a zkopírujem si řádeček se zařízením jaký chcem (sou ve formátu jako třeba hdmi:CARD=NVidia,DEV=2 a podobně)
noa celej ten řádeček zkopírovanej tam vložíme do příkazu aplay do parametru device
aplay --device hdmi:CARD=NVidia,DEV=2 zvuk.wav
aplay -l **** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení **** karta 0: Intel [HDA Intel], zařízení 0: AD1984A Analog [AD1984A Analog] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 0: Intel [HDA Intel], zařízení 2: AD1984A Alt Analog [AD1984A Alt Analog] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 3: HDMI 0 [HDMI 0] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 7: HDMI 1 [HDMI 1] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 8: HDMI 2 [HDMI 2] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 9: HDMI 3 [HDMI 3] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 10: HDMI 4 [HDMI 4] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0A pak přehrávání přes analog:
AUDIODEV="hw:Intel" play neco.mp3
[alsa] ## device: (global) # Sets the device name for the default playback device. #device = default #device = bluealsa #přes bluetooth pomocí bluez-alsa device = default:CARD=HeadphonesDruhou skupinu tvoří programy používající knihovnu SDL. Ty se musí spouštět s paramatrem měnícím globální nastavení zvuku. před jméno programu napsat AUDIODEV=hw:1 (kde 1 je analog jack, pro HDMI je to 0)
AUDIODEV=hw:1 devilutionx AUDIODEV=hw:1 eduke32
Poslední skupina si to řeší po svém.
přehrávač MPV vypíše seznam zvukových karet/zařízení mpv --audio-device=help #nastavení zvuku v mpv.conf audio-device=alsa/default:CARD=HeadphonesDalší programy jsem neřešil.
Tiskni
Sdílej: