Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
su - apt update && apt upgrade -y apt install sudo adduser username sudo
Adding user `username' to group `sudo' ... Adding user username to group sudo Done.Zatial vyzera vsetko OK. Skontrolujem cez groups username ci je uzivatel v sudo a vidim, ze je. Odhlasim sa z root, ctrl+d. Pozrem cez groups do ktorych skupin patrim a sudo skupina tam nie je. Skusam update ako user
sudo atp update
We trust you have received the usual lecture from the local System Administrator. It usually boils down to these three things: #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility. [sudo] password for username: username is not in the sudoers file. This incident will be reported.OK, pridavam do sudoers clena
su - visudona koniec suboru pridavam
username ALL=(ALL:ALL) ALLPodotykam, ze v sudoers je uz directiva, ktora hovori, ze vsetci uzivatelia zaradeny do skupiny sudo mozu vykonavat vsetko (proste ako root)
%sudo ALL=(ALL:ALL) ALLOdhlasim sa z root a skusam update ako user cez sudo. Vsetko funguje. Pozrem groups a vidim, ze uzivatel neni v skupine sudo (ale prikazy cez sudo vykonavat idu). Az po logoute som v skupine sudo. Uz som to vyriesil, ale ked som sa uz tak rozpisal a nechce sa mi to mazat, tak mozno to pomoze niekomu v buducnosti. Problem bol ten, ze hned po pridani usera do skupiny sudo sa treba odhlasit z root, ale aj z uzivatela. Potom sa znova prihlasit ( ja cez ssh). Uzivatel je v sudo a vsetky prikazy sa daju vykonavat cez sudo (netreba upravovat sudoers). Je to najcastejsie chyba preco to nefunguje.
Řešení dotazu:
[...] PS: Mimochodom, stačilo vytvoriť skupinu sudo cez groupadd. Takto máš užívateľa sudo, ktorého asi nebudeš ani používať.nn, pridal uzivatele "username" do skupiny sudo, nevytvarel uzivatele sudo
adduser
nevytvára užívateľa? Že mal v tom príkaze aj preklep je jasné.
adduser username sudo
If called with two non-option arguments, adduser will add an existing user to an existing group.
adduser jmeno_uzivatele_kteremu_pridavam_skupinu pridavana_skupina
Tým že sa odhlásiš z vnoreného sedenia, tak sa znova automaticky neprihlásiš do nového. Ostane ti to pôvodné sedenie v ktorom si pochopiteľne nemal priradenú vtedy ešte neexistujúcu skupinu.Stacilo sa odhlasit aj z uzivatela "username" presne ako si napisal. Chybou bolo to, ze som sa odhlasil len z roota. Co sa tyka groupadd, tak toto mi netreba, kedze skupina sudo existuje. A co sa tyka toho tak nenasiel som preklep v prikaze. Takto sa pridava uzivatel do skupiny vid moj prvy prispevok
Alternatively, you can first get root (e.g., sudo su -) and then run the same commands without prefix=sudo:
adduser foo sudo
V kazdom pripade stacilo aj
apt install sudo usermod -aG sudo usernameAle dolezite je odhlasit sa nie len z root, ale aj ako uzivatel, inak pri pouziti sudo uvidis
We trust you have received the usual lecture from the local System Administrator. It usually boils down to these three things: #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility. [sudo] password for username: username is not in the sudoers file. This incident will be reported.A vtedy som zacal riesit sudoers. Myslim si, ze tuto temu uz netreba viac rozoberat a moze sa kludne uzamknut.
man 7 credentials man 5 sudo.conf # sekce o nastavení group_sourceVýchozí nastaveni v
/etc/sudo.conf
je group_source static
, což znamená, že sudo zkoumá uživatelské skupiny volajícího procesu. Ty se většinou dědí od rodiče, ale rodič je může částečně měnit, nebo je může měnit i proces samotný, má-li k tomu práva. Změny v /etc/group
se do existujících procesů samozřejmě nemohou promítnout. Tohle by měl mít každý na paměti kvůli bezpečnosti (viz man credentials) newgrp sudo
.
Změnit chování se dá v /etc/sudo.conf
direktivou
Set group_source dynamic
Potom sudo bude vždy konzultovat group databázi, což ale může být docela pomalé, když to bude např. LDAP. Viz `man nsswitch.conf`.
Tiskni
Sdílej: