Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
dyť to jakoby máš nakonci toho kroku 7 v přidaným zdrojáčku pythoním ukázaný :O ;D
hele ;D
vtý funkci/callbacku on_message to máš pokaždý v msg.payload ;D
""" Python MQTT Subscription client Thomas Varnish (https://github.com/tvarnish), (https://www.instructables.com/member/Tango172) Written for my Instructable - "How to use MQTT with the Raspberry Pi and ESP8266" """ import paho.mqtt.client as mqtt # Don't forget to change the variables for the MQTT broker! mqtt_username = "MQTT Username" mqtt_password = "MQTT Password" mqtt_topic = "Your Topic" mqtt_broker_ip = "Your Broker IP" client = mqtt.Client() # Set the username and password for the MQTT client client.username_pw_set(mqtt_username, mqtt_password) # These functions handle what happens when the MQTT client connects # to the broker, and what happens then the topic receives a message def on_connect(client, userdata, flags, rc): # rc is the error code returned when connecting to the broker print "Connected!", str(rc) # Once the client has connected to the broker, subscribe to the topic client.subscribe(mqtt_topic) def on_message(client, userdata, msg): # This function is called everytime the topic is published to. # If you want to check each message, and do something depending on # the content, the code to do this should be run in this function print "Topic: ", msg.topic + "\nMessage: " + str(msg.payload) # The message itself is stored in the msg variable # and details about who sent it are stored in userdata # Here, we are telling the client which functions are to be run # on connecting, and on receiving a message client.on_connect = on_connect client.on_message = on_message # Once everything has been set up, we can (finally) connect to the broker # 1883 is the listener port that the MQTT broker is using client.connect(mqtt_broker_ip, 1883) # Once we have told the client to connect, let the client object run itself client.loop_forever() client.disconnect()
dotoho ti jako nechci kecat ale python mi příde vo moc jednoduší než bash ;D
jak jako ta nějaká zpráva má vypadat a do jaký podoby ji jakoby chceš naparsovat?? :O :O
takle ňák?? :O :O
#!/usr/bin/env bash mosquitto_sub -u uzivatel -P heslo -t topic | while read zprava; do echo "mam zpravu: $zprava" done
koukám žeto je jakoby pro starej python2 :O :O :/ :/
víc novější ukázkovej kód je u dokumentace tý knihovny hele :O ;D
supr ;D
kdybys to eště jakoby chtěl pouštět přes systemd službu tak ve složšce /etc/systemd/system si mužeš vyrobit soubor 'nazev_sluzby.service' a do něj dát text
[Unit] Description=nejaky popis sluzby # vodhaduju ze jako mas primo na tom rpi nainstalovanyho mosquitto brokera # jestli ne tak to mosquitto.service skrtni na vobou radcich Requires=network.target mosquitto.service After=network.target mosquitto.service [Service] ExecStart=/cesta/ke/skriptu/skript.sh Restart=always # uzivatel pod kterym se tamten skript jakoze pousti User=pi [Install] WantedBy=multi-user.target
pak udělat
sudo systemctl daemon-reload sudo systemctl enable nazev_sluzby sudo systemctl start nazev_sluzby
a hotovo jako :D ;D
Tiskni
Sdílej: