Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
dyť to jakoby máš nakonci toho kroku 7 v přidaným zdrojáčku pythoním ukázaný :O ;D
hele ;D
vtý funkci/callbacku on_message to máš pokaždý v msg.payload ;D
""" Python MQTT Subscription client Thomas Varnish (https://github.com/tvarnish), (https://www.instructables.com/member/Tango172) Written for my Instructable - "How to use MQTT with the Raspberry Pi and ESP8266" """ import paho.mqtt.client as mqtt # Don't forget to change the variables for the MQTT broker! mqtt_username = "MQTT Username" mqtt_password = "MQTT Password" mqtt_topic = "Your Topic" mqtt_broker_ip = "Your Broker IP" client = mqtt.Client() # Set the username and password for the MQTT client client.username_pw_set(mqtt_username, mqtt_password) # These functions handle what happens when the MQTT client connects # to the broker, and what happens then the topic receives a message def on_connect(client, userdata, flags, rc): # rc is the error code returned when connecting to the broker print "Connected!", str(rc) # Once the client has connected to the broker, subscribe to the topic client.subscribe(mqtt_topic) def on_message(client, userdata, msg): # This function is called everytime the topic is published to. # If you want to check each message, and do something depending on # the content, the code to do this should be run in this function print "Topic: ", msg.topic + "\nMessage: " + str(msg.payload) # The message itself is stored in the msg variable # and details about who sent it are stored in userdata # Here, we are telling the client which functions are to be run # on connecting, and on receiving a message client.on_connect = on_connect client.on_message = on_message # Once everything has been set up, we can (finally) connect to the broker # 1883 is the listener port that the MQTT broker is using client.connect(mqtt_broker_ip, 1883) # Once we have told the client to connect, let the client object run itself client.loop_forever() client.disconnect()
dotoho ti jako nechci kecat ale python mi příde vo moc jednoduší než bash ;D
jak jako ta nějaká zpráva má vypadat a do jaký podoby ji jakoby chceš naparsovat?? :O :O
takle ňák?? :O :O
#!/usr/bin/env bash mosquitto_sub -u uzivatel -P heslo -t topic | while read zprava; do echo "mam zpravu: $zprava" done
koukám žeto je jakoby pro starej python2 :O :O :/ :/
víc novější ukázkovej kód je u dokumentace tý knihovny hele :O ;D
supr ;D
kdybys to eště jakoby chtěl pouštět přes systemd službu tak ve složšce /etc/systemd/system si mužeš vyrobit soubor 'nazev_sluzby.service' a do něj dát text
[Unit] Description=nejaky popis sluzby # vodhaduju ze jako mas primo na tom rpi nainstalovanyho mosquitto brokera # jestli ne tak to mosquitto.service skrtni na vobou radcich Requires=network.target mosquitto.service After=network.target mosquitto.service [Service] ExecStart=/cesta/ke/skriptu/skript.sh Restart=always # uzivatel pod kterym se tamten skript jakoze pousti User=pi [Install] WantedBy=multi-user.target
pak udělat
sudo systemctl daemon-reload sudo systemctl enable nazev_sluzby sudo systemctl start nazev_sluzby
a hotovo jako :D ;D
Tiskni
Sdílej: