OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
# Sekce IPv6: ip6tables -P INPUT DROP ip6tables -A INPUT -i lo -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -p ipv6-icmp -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -m state --state INVALID -j DROP ip6tables -A INPUT -s 2a02:339:2f:7a::/64 -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -j REJECT --reject-with icmp6-adm-prohibited # Sekce IPv4: iptables -P INPUT DROP iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A INPUT -m state --state INVALID -j DROP iptables -A INPUT -s 192.168.1.0/24 -j ACCEPT iptables -A INPUT -p icmp -j ACCEPT iptables -A INPUT -j REJECT --reject-with icmp-admin-prohibitedS tim ze podleva techto pravidel bude server dostupny na IPv4 pouze z adres:
192.168.1.0 - 192.168.1.254A na IPv6 pouze z tohoto rozsahu adres:
2a02:339:2f:7a:0000:0000:0000:0001 - 2a02:339:2f:7a:ffff:ffff:ffff:ffffIPv6 adresa ze zamerne zmenena na nahodno. Diky za info, zkusenosti, elegantnejsi reseni.
Řešení dotazu:
IPtables IPv6…
<offtopic>Firewall v Linuxu se dnes jmenuje nftables
. Použití různých legacy rozhraní je všeho všudy akumulace technologického dluhu.</offtopic>
Server nebude dostupný na zavřených portech, kde nic neposlouchá. To je sice chabá útěcha, pokud se něco uvnitř serveru nechová korektně, ale přece jenom bych doporučoval nepřeceňovat význam firewallu.
Pokud jde o klasický „trik“ s příjmem related, established
a ničeho jiného, ten je popsaný třeba tady.
# Sekce IPv6: ip6tables -P INPUT DROP ip6tables -A INPUT -i lo -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -p ipv6-icmp -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -m state --state INVALID -j DROP ip6tables -A INPUT -s 2a02:339:2f:7a::/64 -j ACCEPT ip6tables -A INPUT -j DROP --reject-with icmp6-adm-prohibitedA obdobne i pro IPv4?
Veď písal že ju zmenil na náhodno.Na nahodno jsem ji zmenil sem do poradny abyste na stroj nezacali tlouct protoze IPv6 adresy jsou globalne dostupne - router je tak nastaven. Jinak je tam samozrejme adresa z rozsahu co dava router.
S libovolnym strojem v libovolny lokalni siti lze navazat bez dalsiho komunikaci. A to samozrejme i pres NAT.Mohl by si prosimte navazat komunikaci s mim strojem na 192.168.0.136. Necham tu otevrene SSH, uzivatel 'jecko', heslo bude 'jasne'..
ip6tables -A INPUT -j REJECT --reject-with icmp6-adm-prohibitedTohle je někde na pomezí mezi zbytečné a škodlivé. Pokud nechcete, aby se s vámi komunikovalo s internetu, tak je IMO lepší to dropnout, protože a) reject je výchozí chování i bez firewallu a b) představte si, kdy na vás někdo bude útočit z IP adres, které mu nepatří - vaše reject pravidlo bude posílat ICMP pakety tomu nešťastníkovi, jehož IP adresy byly zneužity Totéž pro IPv4 Ohledně RELATED vám bude kernel nadávat, že automatické přiřazování helperů je deprecated, tj. - pokud jsem to správně pochopil - že byste měl zadat specifická pravidla pro ty protokoly, u kterých chcete related spojení sledovat, příklad:
ct state related ct helper "ftp"
A jinak druhý hlas: přepište to pro nft. Používání iptables v tomhle případě nemá žádné výhody.
Tiskni
Sdílej: