Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím, protože je zde plno šikovných lidí, kteří se zajímají o hw a vše kolem toho, tak bych se potřeboval poradit. Chci sestavit tower server, který následně umístím do datacentra MasterDC (server housing). Zde je přibližná konfigurace https://www.czc.cz/cln2clcftqjgs8p8t06b275j4g/seznam
Zároveň ale řeším problém se spotřebou, která by měla být do 200 W, což v tomhle případě si myslím není možné ani v plné zátěži. Proto si říkám, jestli není lepší zvolit AMD Ryzen (např. AMD Ryzen 5 5600X), kde je TDP cca 65 W, ale chybí zde integrovaná gpu.
Server bude virtualizován prostředím Proxmox, kde budou dva virtuální servery pod OS Linux. U prvního serveru bude web a databáze a u druhého serveru budou herní servery Counter-Strike: Global Offensive. Herní servery musí splňovat min. rychlost 3.4 GHz a co nejrychlejší výkon na 1 jádro (viz https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html).
Říkám si, jestli není pro moje účely zbytečné tam strkat nejnovější i9? Jenže aby taky v budoucnu nenastala situace, kde bych toho mohl později litovat (rozšíření serverů, hw atp..)
Budu rád za jakékoliv návrhy sestav, typy, rady. Díky.
Zapomněl jsem, že jde o server. Tam o ticho opravdu nejde. Jinak chromax.black není dražší pouze kvůli vzhledu, ale oproti NH-D15S má vrtuli navíc. A oproti NH-D15S SE-AM4 lze použít na více druhů patic.
Vím, že rozumíš hw. Má na životnost CPU vliv nižší provozní teplota? Řekněme 30 °C oproti 50 °C?
Jinak chromax.black není dražší pouze kvůli vzhledu, ale oproti NH-D15S má vrtuli navíc.Pokud vím tak nemá (mám jeden, a rozhodně je v balení jenom jeden ventilátor). Dva má jenom ta neasymetrická verze D15. Každopádně tady do serveru takhle kategorie nemá IMHO smysl jak jsem psal.
Má na životnost CPU vliv nižší provozní teplota? Řekněme 30 °C oproti 50 °C?30 a 50 stupňů bude asi jedno, 60 a 90 stupňů by asi mohl být nějaký rozdíl. Ale netroufnu si hádat, jestli je to takovej rozdíl, kterej se někdy během 5-10letého používání ukáže. Myslím že procesory odchází pořád jenom overclockerům, ale co udělají ty vyšší teploty a napětí dnešních CPU za 10 let, to těžko říct.
Ale pohlídat si, aby se pod ten ventilátor na straně vešly paměti, nebo aby se vešel z druhé strany mezi tu věž a case (musel by se otočit). Já si z tohoto důvodu kupuji jinou Noctuu - NH-D15S. Nedávno jsem prodal pc, ve kterém mi tahle stejná běžela 5 let a nedám na ní dopustit. Opravdu tichý a výkonný chladič. Ještě by se místo chromax.black dala koupit Noctua NH-D15S SE-AM4, ale ta je jen pro patici AM4. Ty dvě předešlé, o kterých jsem psal výše by v budoucnu šly použít např. i pro chlazení nějakého Intelu.
Do košíku jsem nekoukal, proto jsem psal, že si to musí pohlídat. Jinak ta NH-D15S je právě naprosto vychytaná pro paměti pokud si dobře pamatuji do výšky 65 mm. Když se na ní podíváš, tak má dole na žebrech takový výřez, aby se pod tu věž ty paměti krásně vešly. Když jsem jí kupoval prvně, byl to pro mě jeden z rozhodujících faktorů.
jinak je cena pronájmu stejnáNení náhodou v tom dedikovaném serveru zahrnuta cena železa, kdežto u pronajatého místa musíš ještě železo dodat?
A proč nemít vlastní server doma | ve firmě?
Tiskni
Sdílej: