OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím
když jsem dnes spustil aktualizaci na RPi 4B, distro NextCloudPi (Buster Lite), skončilo to chybou viz. příloha a systém skončil ro. Byl jsem připojen přes SSH a terminál mi nebral vůbec žádný příkaz, takže jsem musel RPi vypnout natvrdo. Spustil jsem fsck.ext4 na systémový oddíl na SSD a btrfs check na datový disk a oboje je v pořádku. RPi mi teď normálně funguje, ale rád bych zjistil, co se stalo, protože to není poprvé. Prvně jsem tu stejnou chybu ignoroval, ale teď už se mi to nelíbí. Výpis chyby obsahoval 2 příkazy. Oba jsem spustil a výpisy těch příkazů jsou také v příloze. Věděli byste prosím někdo, proč k tomu došlo?
Přikládám i dmesg. Něco červeně tam je, ale moc mi to neříká.
Přikládám soubor, který obsahuje pouze ty červené řádky z dmesg.
Za rozsypaný čaj se omlouvám. Nevěděl jsem, že se to stalo a nevím, čím to je.
Četl jsi přiložený soubor z dotazu "rpi-upgrade_error.txt"?
Systém na SD nemám. Proto jsem v dotazu psal: "systémový oddíl na SSD". Když jsem jej ale právě na té průmyslové SD ~ 2 roky používal, bylo vše naprosto bez problémů. ADATA 16 GB se S.M.A.R.T. atp stála ~ 600 Kč. Jasně, za to je dnes SSD, ale určitě se hodí.
Ve fstab volbu ro nemám viz. příloha. Systém nemám na SD viz v dotazu: "systémový oddíl na SSD". Systém se prostě přepnul do ro a nevím proč.
Měl jsem systém ~ 2 roky na průmyslové SD a bez problémů. Teď jej mám na SSD viz text v dotazu: "systémový oddíl na SSD" a problémy mám. Nechápu, jak se může OS sám přepnout do ro. Je to divné. Nevíš alespoň, kdyby se to zase stalo, jak systém vypnout normálně a ne natvrdo? Přes to SSH mi to nic nechtělo vzít (poweroff, systemctl stop). Vždy mi to vrátilo, že to nelze provést, protože OS je ro.
Tak jaký převodník?
Já používám AXAGON ADSA-FP2 FASTport2 adaptér a vše napájím přes aktivní hub i-tec USB 3.0 Charging HUB 7port + Power Adapter 36W
Jinak do RO se FS přepíná sám po chybě FS a chyba vznikla při instalaci balíčku
Job for rpi-eeprom-update.service failed because the control process exited with error cod e. See "systemctl status rpi-eeprom-update.service" and "journalctl -xe" for details. dpkg: neobnovitelná kritická chyba, přerušuji: nelze vyprázdnit aktualizovaný stav „rpi-eeprom“: Read-only file system
Předtím byl FS OK protože by se jinak ten balíček nestáhnul.
Takže buď haprují převodníky usb/sata a nebo napájení.
Jinak doufám že tam máš aktivní usb hub - napájet to z RPI je špatný nápad - jsem to testoval a funguje to ovšem usb čip na RPI se pak přehřívá a to taky pak může haprovat.
Já napájím z toho aktivního hubu jak dva 2,5" HDD a i vlastní RPI4 a bez problémů.
No já mám prakticky ten stejný AXAGON. Sám si mi jej doporučil a na základě tvého doporučení jsem si 2 koupil. Akorát, že ne ADSA-FP2, ale ADSA-FP3, u nichž je i 12 V/2 A napájecí adaptér, takže je pak můžeš používat i na 3,5" HDD's. Do RPi mám SSD zapojeno bez toho napájecího adaptéru a ještě do něj mám zapojen i ext. 2,5" HDD taky bez přídavného napájení. Když jsem míval OS ještě na SD, tak mi ten samotný HDD problémy nikdy nedělal. Ani RPi 3B+ s ním nemělo problém. Vypadá to ale, že v kombinaci s tím SSD už je toho na RPi moc. Můžu do toho AXAGONu zapojit ten 12 V/2 A adaptér? Nebude to na to SSD už moc silné? Pro jistotu, je to tenhle.
Chlazení mám tohle, takže IMHO dobrý. Každopádně jsem do té redukce zapojil ten adaptér a uvidí se.
Díky za rady.
To nevím. Když jsem tam ten chladič dával, tak tam těch dotykových ploch bylo více, ale jestli nějaká z nich pasovala na ten čip nevím. Odlepovat se mi to teď nechce. Počkám a uvidím. Jestli to nebude zlobit, tak to řešit nebudu.
U jsem na ten tvůj koukal. Pokud by to zlobilo, tak jej koupím.
Této reakce si nevšímejte, jen zkouším, jak se zobrazí text v příloze.
Přihlásím se na NAS přes SSH. Spustím příkaz a jeho výstup zkopíruji a v klientovi vložím v obyčejném textovém editoru (Xed). Formátování je zachováno a vše je čitelné. Ten soubor pak vložím sem a je z toho rozsypaný čaj. Čím to je? Respektive co udělat, aby se zde zobrazovala čeština normálně?
Máš pravdu. Ve FF stačí po kliknutí na tu přílohu pak vybrat "Zobrazit" > "Znaková sada text" a přepnout to ze "Středoevropské jazyky (Windows)" na "Unicode" a je to čitelné.
Tiskni
Sdílej: