Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
A aké GUI by ste mi doporučili?S KDE mám celkem dobré zkušenosti – konfigurovatelné, zahrnuje celkem velkou sadu aplikací, které na něm většinou běží dobře. Ve výchozím nastavení připomíná Windows, ale je možné ho nastavovat (z velké částí pomocí GUI) a doupravit si ho dle svých potřeb. Na 4K monitoru vypadá dobře, ale najdou se aplikace, které s velkým DPI nepočítají a jejich ovládací prvky jsou velmi malé. Kompozitor (volitelný) používá OpenGL, takže by to mělo být bez problému.
Chcem niečo arch based. Lebo arch má aktuálny nový sw bez patchov a som naň zvyknutý, v bývalej práci som na ňom robil okolo pol roka, používal som jak čistý Arch tak Antergos. No pri čistom archu som mal problém s inštaláciou ovládačov grafickej karty (NVIDIA GTX1060 6GB) takže som ho používal v nejakom VESA či framebuffer režime a to nechcem.Arch. Prostě čím víc mainstream (množství uživatelů), tím větší podpora a odladěné bugy. A instalaci ovladače vyřešit, a to nikoli změnou distribuce.
A aké GUI by ste mi doporučili? Používal som Gnome3, ale ten si moc nerozumie s veľkými monitormi ja mám vyše 32 palcov a 4K rozlíšenie.Já používám všude Xfce, ale jak můžeme vědět co ti bude vyhovovat…
A aké GUI by ste mi doporučili?
si jich jako klidně nainstaluj víc než si vybereš tak to jako mužeš střídat furt :D ;D
Tiskni
Sdílej: