abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky

    16.11.2021 12:21 Ota
    Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Přečteno: 556×
    Zdravím, nastala pro mne velmi zlá situace, narušil jsem běh serveru na kterém běží debian. Server je na druhé straně republiky a kolega který zaskočí když něco potřebuji je v karanténě. Vím, že server obsahuje v USB FlashDisk a přepisovatelné DVD, obě jsou prázdné . Existuje způsob jak vypálit ISO na DVD nebo vytvořit FlashDisk z toho ISO? Samozřejmě musí být jak DVD tak USB bootovatelné. Děkuji za co pokud možno rychlou radu.

    Odpovědi

    16.11.2021 12:31 qw11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky

    dd

    https://www.linuxandubuntu.com/home/how-to-burn-iso-image-to-dvd-and-usb-using-dd

    ale nepochopil som presne ci tam bezi system alebo nie. Pripadne ako postupovat ak by sa ti podarilo spustit instalator z usb.

    16.11.2021 12:36 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Keď máš dobré .iso, tak stačí dd.

    Ak .iso nemáš, tak možno pomôže readme so Slackware-u
    xorriso -as mkisofs \
      -iso-level 3 \
      -full-iso9660-filenames \
      -R -J -A "Slackware Install" \
      -hide-rr-moved \
      -v -d -N \
      -eltorito-boot isolinux/isolinux.bin \
      -eltorito-catalog isolinux/boot.cat \
      -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table \
      -isohybrid-mbr /usr/share/syslinux/isohdpfx.bin \
      -eltorito-alt-boot \
      -e isolinux/efiboot.img \
      -no-emul-boot -isohybrid-gpt-basdat \
      -m 'source' \
      -volid "SlackDVD" \
      -output /tmp/slackware-dvd.iso \
      .
    
    Chcem tým povedať, že treba použiť N správnych prepínačov pre nástroj, ktorý to .iso vyrába. Kde zoberieš isolinux.bin, boot.cat, isohdpfx.bin a efiboot.img a do akej miery súvisia s distribúciou - to neviem.
    16.11.2021 21:26 Livan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Tu je príklad použitia príkazu DD -

    sudo dd if=manjaro-xfce-17.1-stable-x86_64.iso of=/dev/sdc bs=4M
    17.11.2021 13:17 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    cat manjaro-xfce-17.1-stable-x86_64.iso >/dev/sdc
    16.11.2021 12:52 marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky

    Dobry den.

    Na podobne pripady se mi docela osvedcil kexec

    Ono totiz resit boot legacy/uefi + poradi bootovani na dalku muze byt docela neprijemne.

    Kexec boot znamena nahrat novy kernel + initramfs z beziciho systemu a dat mu root fs treba na tom usb, nebo kdekoli jinde (nfsroot).

    Vyhoda je, ze kdyz se to nepovede, staci restart (zmacknout tlacitko umi ledaskdo) a nabehne puvodni system.

    Ja mam ale vsude ilo/drac, takze si ten restart mohu vzdy vynutit sam a kdyz to zcela zkazim, mohu nabootovat jeste z nejakeho virtualniho zarizeni.

    Delat jakykoli nevyzkouseny reboot zcela poslepu je opravdu loterie.

    marek

    16.11.2021 15:06 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Ja mam ale vsude ilo
    Ako sa pripájaš na ILO? Naposledy keď som to videl, tak to išlo cez Java applet v browseri a to už v dnešnej dobe moc nejde. Držíš si VM so starou javou a browserom?
    16.11.2021 15:30 marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky

    Popravde jsme s tim po kazde aktualizaci bojovali.

    Stacilo mit ale starou sun javu a poustet javaws jnlp soubor, ale jeste se tam nejak muselo sachovat s certifikacni autoritou.

    Ale mam pocit ze posledni verze biosu uz sla nastavit vzdalene konzole pomoci html5.

    Ale hlavni servery mam ted s drac, kde to docela funguje.

    A jak se skoro vsechno virtualizuje, tak se o vetsinu hw uz musi starat nekdo jiny a zas resim vopicarny s konzoli vmware atd...

    Pitome totiz je, ze se to resi asi tak 1x za 2 roky, takze se mezitim ztrati knowhow

    marek

    16.11.2021 17:02 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    A to bolo v ktorom roku? ILO som mal posledne v rukách pred cca pár rokmi, a pripojenie virtuálneho ISO fungovalo bez javy. Je pravda že to boli blade servery v enclosure a s plnou iLO licenciou a vtedy relatívne nový UEFI (BIOS), ale to asi nehrá úlohu.

    Ale je pravda že si z dávnych dôb pamätám tiež tie hrôzostrašné javy. Nebolo to nič príjemné.
    17.11.2021 14:36 vakus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Demo licencia na iLo sa da stiahnut. Rovnako sa da stiahnut upgrade firmware na iLo, kde uz je remote ko zola cez HTML5.
    17.11.2021 22:53 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Určite rozprávaš o ILO (Integrated Lights Out) a nie o IPMI (Intelligent Platform Management Interface) či iDRAC (Integrated Dell Remote Access Controller)? A hovoríš, že existuje firmware upgrade, ktorý sa dá použiť napr. na Dell PowerEdge 1950 a umožní prístup cez HTML5?
    17.11.2021 21:33 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Na stare DRAC, iLO a CIMC mam v home rozbaleny stary Firefox 45.9.0esr a spustam ho s vlastnym profilom (firefox -P Firefox-DRAC). Do profilu (do adresara plugins) som pridal IcedTeaPlugin.so (kvoli DRAC 4 - ten potrebuje Java Plugin). Nainstalovany mam OpenJDK 8 (Javu inak vobec nepouzivam, takze to nevadi), ale snad by sa to dalo vyriesit aj tak, ze by to nepouzivalo systemovu Javu. Este je nutne nastavit v /etc/java-8-openjdk/security/java.security povolit "nebezpecne" algoritmy.

    Najvacsia sracka je stary CIMC, to potrebuje flash.
    17.11.2021 16:43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    A ten narušený server hraje ve vytváření bootovatelné flešky nebo DVD jakou roli? K čemu bude sloužit to bootovatelné médium?
    Jendа avatar 17.11.2021 19:57 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vytvořit bootovatelné médium z příkazové řádky
    Samozřejmě, většina live distribucí má buď commandlinový nástroj na vytvoření flashky (např. SystemRescueCD), nebo dokonce stačí stažený soubor na flashku zapsat a hotovo. Další možnost je udělat úplně normální instalaci - vyrobit na flashce FS, zkopírovat tam systém, zapsat GRUB, opravit fstab a přegenerovat initramdisk. Pak můžeš v Qemu vyzkoušet, že to opravdu funguje.

    Ale jak píšou nade mnou - ty tvrdíš, že jsi server rozbil a potřebuje opravu, ale současně tvrdíš, že funguje, když na něm můžeš vytvářet bootovací flashky?!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.