OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Caute,
chcel by som poprosit o radu. ma to byt externy disk ku ktoremu sa pripojim s windows notebookom/wintabletom ale chcem to na priamo bez routeraa asi cez wifi
viem ze existuje wifi direct uz som to skusal cez HP tlaciaren ktora ma wifi ale chcel by som nieco obdobne ale so storage.
chcel by som hotove riesenie ale mam v sufliku aj nevyuzite raspberry.
najlepsie aby to podporovalo smb bez/z web rozhranim ale to niemje nutnostou aj kd viem ze tie krabicky maju fajne web interface nPr synology ktore mam ale to uz m vyuzitie a je pripojene do mojej siete cez ethernet
vopred dakujem za rady a kebyze mate nejaky tip na nejaku krabicku hodte sem link najlepsie na alzu
Našiel som Odroid HC2 ale to je 70€ bez disku takže dost drahé riešenie kupovať Banana Pi s sata, ktore ma sata sa neoplati nepotiehne 3,5 disk len 2,5 takze ma napada WD Elements desktop 4tb za 100€ a pripojene k raspbery pi 3a+ ktore mam aj s orignal krabickou len ten software neviem ako prepojenie cez wifi mozno nahodit hostapd?!
Tiskni
Sdílej: