Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Jak a u kterého úložiště jsi to UUID změnil?
Redpektive já bych to udělal takto:
Pokud bych chtěl OS na SSD smazat, udělal bych to z live a v tom případě by se nic na NVMe nemuselo řešit. Pokud bych ten OS chtěl zachovat a to SSD bych chtěl mít také v pc, tak po naklonování SSD na NVMe bych vypnul pc, oddělal bočnici a sudndal z SSD kšandy. Potom bych zavedl nějaký live system a v terminálu pak takto:
### identifikace NVMe (raději) lsblk # dejme tomu, že fleška s live je sda a NVMe je nvme0n1 ### změna UUID's (s odpojenými oddíly) # pokud budeš mít čísla za "p" jinak, tak je zadej tak, aby to sedělo. # EFI (pokud existuje) sudo tune2fs -U random /dev/nvme0n1p1 # /rootfs sudo tune2fs -U random /dev/nvme0n1p2 ### chroot sudo mkdir -p /target sudo mount /dev/nvme0n1p2 /target sudo mount /dev/nvme0n1p1 /target/boot/efi cd /target sudo mount --bind /dev dev sudo mount --bind /dev/pts dev/pts sudo mount -t proc proc proc sudo mount -t sysfs sysfs sys sudo chroot /target # v chrootu vše bez sudo, jsi root ### úprava /etc/fstab blkid # teď se ti zobrazí ta nová UUID. nano /etc/fstab # zde je potřeba změnit UUID pro EFI oddíl a druhý oddíl s OS. Uložit a potom: ### update GRUBu a initramfs update-grub update-initramfs -k all -u exit cd sudo umount /target/{boot/efi,dev/pts,dev,proc,sys} sudo umount /target
Teď můžeš vypnout stroj, vytáhnout flešku, zapojit SSD, nasadit bočnici a vše by mělo fungovat. Doufám, že jsem nic neopomněl.
Opraveno, díky.
V sekci ### změna UUIS's (s odpojenými oddíly)
pro první EFI oddíl nepoužiješ příkaz:
sudo tune2fs -U random /dev/nvme0n1p1
ale
sudo mkdosfs -i nějaké_UUID /dev/nvme0n1p1 # nějaké UUID může být třeba WXYZ1234
A ještě jsem si uvědomil, že by SSD mohlo jít vypnout v UEFI v konfiguraci SATA, takže bys nemusel laborovat s bočnicí atd. Už jsem tu ale i četl, že ne vždy to fungovalo 100%. Zkus, uvidíš.
Ještě s tím raději počkej. Něco ověřuji.
1) To UUID musí být hexadecimální. To znamená, že můžeš použít číslice 0-9 a písmena A-F. Takže např. 1234ABCD
.
2) Když jsem to teď zkoušel, tak jsem zjistil, že po změně UUID došlo na EFI oddílu ke ztrátě dat. Tam by to problém nebyl. GRUB by šel přeinstaloat. Nevím ale, co udělá tune2fs? Aby to taky nesmazalo vše na systémovém oddílu. Snad ne. Teď si to nemůžu přesně vybavit, protože už je to dlouho, ale když jsem já kdysi měnil UUID, tak pak OS fungoval (mylsím). Zkusím to a napíšu sem.
3) Další věc je, že UUID umí měnit i GParted, takže to jde udělat i tam.
Takže je to v pořádku. Systémový oddíl poškozen nebude. Mimochodem, celou dobu předpokládám, že /rootfs máš nad ext4.
Další věc je, že před změnou UUID /rootfs musíš provést kontrolu toho oddílu:
sudo e2fsck -f /dev/nvme0n1p2 # celou dobu platí, že za nvme0n1p musíš doplnit odpovídající číslo. # možná to budeš mít jednodušší v tom GParted.
Jak jsem psal, tak v tom chrootu pak budeš muset přeinstalovat GRUB. To udělej hned poté, co změníš UUID's ještě před updatem GRUBU a initramfs.
grub-install --target=x86_64-efi /dev/nvme0n1p1 # na konci musí být opět odpovídající číslo.
Dobrá zpráva. Ještě jsem zjistil. že pokud budeš měnit UUID u EFI oddílu v GParted, tak to destruktivní nebude. Takže pak ani nebudeš muset přeinstalovávat ten GRUB. Takže v UEFI zakázat SSD, nabootovat live, v GParted změnit UUID pro oba oddíly, chroot, update GRUBu a initramfs a hotovo. Chápu, že teď je v tom trochu zmatek. Pokud by sis nevěděl rady, tak napiš. Dám ti to sem krok za krokem.
Tiskni
Sdílej: