V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
mtd
zapisovat.
Pripravil jsem si k tomu 2 skripty . Prvni nakopiruje pres ssh potrebne soubory a spusti druhy skript na cilovem stroji. V tomto druhem skriptu mam cast, ktera ma provest kontrolu, jestli se jedna o spravny typ routeru a az pak zacne provadet zapis. Zde je cele zneni skriptu, vcetne popisu funkce a toho kde na ni nastava problem:
#!/bin/sh workdir=$PWD firmware=$PWD/firmware.mtd1.bin boardinfo=$(cat /proc/cpuinfo | grep machine) model="Archer C6 v3" ## Kontrola, jestli je pripraven soubor s firmware pro obnovu. if [ -f "$firmware" ]; then echo "Nalezen soubor pro instalaci."; else echo "Soubor nenalezen. Spustte znovu skript router_setup.sh" && exit fi sleep 2 ## Flash samotneho obrazu s konfiguraci a balicky echo "Bude provedena obnova konfigurace." read -p $'Press enter to continue...\n' echo "##################################" echo "### ###" echo "### PROBIHA OBNOVA KONFIGURACE ###" echo "### ! NEVYPINEJTE NAPAJENI ! ###" echo "### ###" echo "##################################" ## Kontrola retezce "Archer C6 v3" v /proc/cpuinfo (testovaci, nedestruktivni cast na overeni spravne funkce kontroly). <-- Selhava na tom, ze tzv. "here redirection <<<" neni v OpenWrt shellu "ash" podporovana. ## Psalo mi to "<<< unknown operand". V BASH na linuxu nebo ZSH na OSX vsak funkce normalne funguje if grep -q "$model" <<< "$boardinfo"; then echo "TEST OK"; else echo "NOT OK" fi ## Kontrola retezce "Archer C6 v3" a flash balicku s upravenym firmware ## if grep -q "$model" <<< "$boardinfo"; then ## mtd write $firmware firmware; else ## echo "Balicek neni urcen pro tento model a revizi" ## echo "Pouzijte odpovidajici balicek" ## fi ## Kontrola retezce "Archer C6 v3" v /proc/cpuinfo pomoci "if []" <-- Taky neni funkcni, dostavam chybu ":: unknown operand". ## Zjisteno ze chyba nastane hned na prvnim radku nasledujici funkce: if [ $boardinfo = $model ]; then echo "TEST OK"; else echo "NOT OK" fiPro jistotu jsem si skript nechal zkontrolovat pomoci utility
shellcheck
, chybu podle nej nemam, myslim si vsak, ze bude nastavat nekde chyba v parsovani vystupu z /proc/cpuinfo. Nicmene i po delsim hledani na google a zkoumani jak napsat test sekvenci, kontrolujici retezec, si dale uz nevim rady a budu rad, kdyz me navedete, kde delam chybu..
Diky za vas cas a odpovedi.
cat /proc/cpuinfo | grep machineked mozem dat rovno:
grep machine /proc/cpuinfoK problemu - skus:
if echo "$boardinfo" | grep "$model" >/dev/null; then ...
UUoC vzniká logicky z „cat soubor... sakra to je dlouhé, ještě potřebuju grep/less - šipka nahoru, |grep aaa“. UUoC je použitelnější, protože „cat soubor|grep foo... sakra potřebuju hledat bar, ne foo - šipka nahoru, ←←←, bar“. UUoC brání překvapivému a nečekanému chování u nástrojů pracujících inplace (gzip a bzip2 co smažou originální soubor pokud si na to člověk nevzpomene a nedá -k). UUoC brání nahodilému přepsání při neoscapování grep "Jenda>" irc.logA jinak je problém v uvozovkách a může snadno nastat i v bashi (si představ že v té proměnné bude napsáno
-o 1 -eq 1
, což bude každý [ interpretovat jako or).
A jinak já do openwrt dávám bash pokud si můžu dovolit spotřebovat asi 300 kB nebo kolik má. Naštěstí máme všude Mikrotiky s 16MB flash, takže můžu.
if [ "$boardinfo" = "$model" ]; then ..
binwalk
nebo Firmware mod kit (https://github.com/openwrt-stuff/firmware-mod-kit), mi v tomto moc nepomohly.
Jinak dnes jsem si overil ze mtd
kontroluje, jestli je image kompletni. Pri dnesnim flashovani jednoho routeru jsem omylem nahral prazdny soubor se jmenem toho firmware a mtd
vyhodil chybu ze soubor je chybny (nevim ted presne cele zneni, ale bylo tam cosi o chybe CRC) a dale odmitl pokracovat, takze toto je osetreno. Co osetreno neni je to, ze pokud by nahodou nekdo flashnul soubor s upravenym FW treba do starsi revize Archer C6, ktera ma Atheros chipset, tak by ji tim bricknul, proto ta kontrola na retezec modelu.
#/bin/bash profile="tplink_archer-c6-v3" target="ramips" subtarget="mt7621" file="openwrt-imagebuilder-${target}-${subtarget}.Linux-x86_64.tar.xz" dir="${file/.tar.xz}" [[ -d ${dir} ]] || { [[ -f "${file}" ]] && rm "${file}" wget "https://downloads.openwrt.org/snapshots/targets/${target}/${subtarget}/${file}" tar xf "${file}" exit } cd ${dir} ln -f bin/targets/${target}/${subtarget} -s OUT mkdir -p ADD package_enable="luci luci-i18n-base-cs luci-theme-material bash openssh-client openssh-server openssh-sftp-server" package_disable="-dropbear" files_add="ADD" make image PROFILE=${profile} PACKAGES="${package_enable} ${package_disable}" FILES="${files_add}" echo "Result image's in ${dir}/OUT dir..."s tim ze do adresare ADD pridas soubory v adresarove strukture jak ma byt v /
Tiskni
Sdílej: