Do webů otevřených v aplikacích TikTok, Instagram, FB Messenger nebo Facebook je vkládán šmírovací kód. Ověřit to lze na InAppBrowser.com.
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové verzi 4.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je podpora pro GitLab Runner, vylepšení příkazu podman play kube nebo grafická nadstavba Podman Desktop.
Byla vydána nová verze 1.8.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
Indické firmě Airtel byla údajně minulý rok odcizena databáze 2,5 milionu uživatelů. Firma to popírala. Nyní se na veřejnost dostala rozlouskaná databáze hesel 42 000 uživatelů. Z toho 18 000 uživatelů má stejné heslo Airtel@123. Zajímavá diskuse je i na Twitteru @S0ufi4n3.
Altar I je nová nízkoprofilová bezdrátová mechanická klávesnice od Electronic Materials Office. Uvnitř běží open source firmware ZMK. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.4 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Zranitelnost CVE-2022-38392: Některé pevné disky s rychlostí 5 400 ot./min., dodávané s noteboocích přibližně v roce 2005, je možné zničit písní Rhythm Nation od Janet Jackson (na vlastní nebezpečí).
LinuxDays 2022 nebudou: "Důvodů je několik: stále nejistá koronavirová situace, několikanásobně vyšší ceny a nižší počty návštěvníků na konferencích obecně. Pokud vám chybí setkání nejen s linuxovými lidmi, přijeďte na zářijový OpenAlt, který pořádají naši kamarádi v Brně."
Balík aplikací KDE Gear byl aktualizován v rámci pravidelného srpnového vydání. Namátkou textový editor KWrite/Kate má nově funkci více kurzorů, Filelight zobrazuje využití kapacity úložišť v přepracovaném rozhraní, Kalendar podporuje také kontakty nebo KDE Itinerary umí načítat čárové kódy.
Byla vydána nová major verze 5.1.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube. Ke stažení je také balíček ve formátu appimage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Pentium 166MMX 32MB RAM (EDO), HDD 1.6GB (cca 1.2MB systém a 256MB swap) připojení na inet: eth0 128/256 Kb/s do lokální sítě eth1 10Mb/s (na 100/10Mb switch) SQUID - jako proxy-cache Bind - dns-cacheTento server by umožňoval přístup do internetu pro 4 stanice. Děkuji za rady.
Na podobném počítači jsem provozoval prakticky totéž asi 2 roky. S několika drobnými rozdíly. Neběžel mi na tom Squid, ale naopak jsem provozoval MySQL + Apache + PHP + Samba a bylo v tom 48MB RAM. Ethernet karty jsem použil původně 10Mbit, později vyměnil za 100Mbit, HDD v tom byl 1,7GB.
Na jiném místě jsem zažil ke stejnému účelu použitou 486DX2/66 s 24MB RAM. Ta byla určená opravdu jen jako dial-up server/router/firewall, ale taky bez Squida, ten běžel na vnitřním serveru s AMD K6/500MHz a 64MB RAM a 2x 20GB HDD v softw. RAID 1.
Od kamaráda jsem slyšel vyprávět, že používali k přístupu na internet (64kbit) mírně přetaktovanou 386DX40@50Mhz. Nevím jakou měli RAM, odhaduju minimálně 8MB a neběželo tam vlastně skoro nic (maximálně minimalistická instalace, jádro řady 2.2.x ...), krom routování a firewallu postaveném na ipchains. Prý to fungovalo docela obstojně až do okamžiku, kdy se někdo přihlásil a spustil top, který vyžral asi 90% veškerého výkonu i RAM počítače a síťový provoz prakticky ustal.
Vaše konfigurace určitě je použitelná, ale bude to chtít mírně minimalistická nastavení, ovšem žádný extrém.
Tiskni
Sdílej: