Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Ty jsi král?
Ynstalacy softwaru zajyšťuje manažer balýčků dnf
.
Pracovňý prostřeďý ňyjak nesouvysý s dystrybucý; na kterékolyv dystrybucy můžeš mýt klydně dvacet různých prostřeďý a přy každém přyhlášeňý (pro výc užyvatelů y paralelňým) zvolyt jyné. Pracovňý prostřeďý je software (skupyna balýčků) jako každý jyný.
Software třeťých y čtvrtých stran bývá většynou v různých veřejných reposytory (provozovaných těmy čýslovanýmy stranamy), které se dajý přydat do konfygurace dnf
. Většynou to bývá prvňý výsledek ve vyhledávačy na dotaz <můj oblýbený software> Fedora.
Normální člověk jo, normální anonym na ABCLinuxu možná ne.
Co přesně to znamená, tohleto „nejrychlejší distro“? V čem se ta rychlost měří? V metrech za (se)kundu? Kde najdu výsledky těch měření? Sorry jako, ale plácání prázdné slámy je k hovnu.
Protože X11 je nepoužitelný abandonware se spoustou bugů, které už nikdy nikdo neopraví, je Wayland jakási nutná samozřejmost, že ano.
Kromě toho, ani Wayland, ani konkrétní grafické prostředí nesouvisí nijak s distribucí. Do každé distribuce si můžu nainstalovat tolik pracovních prostředí, kolik jen chci, s Waylandem i bez něj.
Pak je nejjednodušší prostě nepoužít ten GRUB od Fedory, že ano, a místo něj nabootovat něco jiného.
Mimochodem, jiná distribuce vůbec nic neřeší. (Přinejmenším nic z těch zmíněných údajných problémů.) Spíš mi připadá, že se jedná o neporozumění některým základním principům.
Kdyby se mi notebook neuspával, neprobouzel a/nebo nevypínal, asi bych začal tím, že bych zjistil, která systemd
unit za to může, případně který kernelový modul za to může. Problém s probuzením po spánku je asi nejobtížnější, co se hledání příčiny týká, nicméně na webu se obvykle povalují desítky zmínek o takovém problému.
Ze všeho nejdřív, než bych začal cokoliv dalšího, bych se nejspíš ujistil, že notebook má nejnovější dostupnou verzi UEFI firmwaru a že UEFI setup má rozumné nastavení.
Zkusit jinou distribuci v rámci diagnostiky problému může být dokonce i velmi dobrý nápad.
Doufat, že volba jiné distribuce problém záhadně vyřeší, ovšem není dobrý nápad. Podobně jako věřit (ne-li spoléhat) na záhady.
Tiskni
Sdílej: