Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
Když chceš aktuální a (předpokládám) dobře udržovaný software, pak zkrátka nepoužívej nejhorší distro na světě.
Ještě zopakuju známý fakt (stokrát opakovaný, ale pořád to nestačí, zda se), že grafická prostředí nijak nesouvisí s distribucemi. V každé distribuci si můžu nainstalovat a spustit klidně deset různých prostředí, v multi-seat konfiguraci klidně i zároveň.
Proto mi například není jasné, proč kvůli KDE používat distribuci, která má sice (zbytečně) KDE v názvu, ale kromě KDE tam všechno ostatní pokulhává.
nejhorší distro na světěA proto ho používá tolik organizací po celém světě...Who's using Debian?
nejhorší distro na světěA proto ho používá tolik organizací po celém světě...Who's using Debian?
A kolik organizací po celém světě používá Windows? Hodně, co? Znamená to snad, že Windows jsou dobrý (nebo v nějakém smyslu nejlepší) operační systém?
Argumenty založené na pouhé kvantitě pokaždé spolehlivě vyletí oknem.
Tento argument tiez vyleti oknom, pretoze windows(hit) je len jeden, kdezto linuxovych distribucii je viac.
Tak tento↑↑↑ jakože-rádoby-argument je totálně mimo mísu.
Zaprvé, netýká se vůbec tématu. Distribucí je víc — no a co má být?
Zadruhé, ani náznakem nepopírá moje tvrzení, že (a) Debian je (z těch „známějších“) suverénně nejhorší distro a že (b) počet údajných uživatelů neříká vůbec nic o (ne)kvalitě systému nebo distribuce.
Zatřetí, zapomíná na známý fakt, že Shitdows nejsou „jenom jedny“; mají různé „verze“ a (hlavně) „edice“, které se se značnou mírou představivosti dají přirovnat k distribucím.
Je (bohužel) nesporné, že mnohem víc „institucí“ používá na desktopu Shitdows než Linux + svobodný desktop. Vyplývá z toho snad, že Shitdows jsou lepší systém než Linux + svobodný desktop?
Debian má (bohužel stále ještě, z iracionální setrvačnosti z 90. let a z neochoty učit se novým věcem) víc uživatelů než mnohem lepší distra. Vyplývá z toho snad, že Debian je lepší distro než třeba Fedora, Arch nebo openSUSE?
V každé distribuci si můžu nainstalovat a spustit klidně deset různých prostředí, v multi-seat konfiguraci klidně i zároveň.Ale spustit si stabilni zaklad dejme tomu nemenny system abysme neprehaneli 2+roky system ktery po tuto dobu nevykazuje chyby a na to nejnovejsi desktop ktery ma tez 2+roky (ale ne starsi 4let) zaklad ktery nevykazuje chyby a k tomu si dat treba oblibene aplikace v nejnovejsi verzi bez jakehokoliv omezeni (cti flatpak, ..) to proste nejde protoze takova distribuce nikdy neexistovala a neexistuje.
Nemyslim si ze Debian je zle distro taktiez ani KDE Neon aj to OS.GNOME ma svoje opodstatnenie len skoda ze to nie je viac pouzitelne podla mna rovnako ako GNOME OS aj KDE NEON su a aj by boli dobry koncept distier ktore odzrkadluju aktualny vyvoj, netreba nam tisice distier proste chces najnovsie vyladene KDE alebo GNOME tak stiahnes bud po user alebo devel edicii nevie mci KDE Neon sa deli na User a Devel ale niekedy mali dve edicie. No ja sa pytam koli tomu o debiana lebo ubuntu prechadza na snapy, teda snap nie je nahrada flatpackov ale je to komplet balickovac takze ak chcem linux tak chcem APT GET a DPKG a DEB balicky preto mam aj na usb kluci slaxa a skusam finix a aj vlastne live distro experimentujem zalozene na debianovi ale nechce sa mi s tym babrat tak radsej nieco co existuje, vzdy som pouzival len stable ano backporty neriesia vsetko a debian nie je najhorsou distribuciou to len ze v den ked vyjde uz je zastarala ok ale inac ta struktura debianu a kolko prace si daju vyvojari treba ich ocenit aspon pouzivanim.
ok tak stiahnem image a vyskusam testing, vyzera ze sa nemam coho bat nahodit aj testing, ale inac momentalne je sobota kus casu je tak idem vyskusat Mageiu ma sice len 3.38 GNOME ale mozno uvidi sa.
este sa pozriem na zrkadla debiana ci jesto aj verzia live testing s non free firmwarom
mimochodom prosim admina tohto fora aby oznacil diskusiu ako vyriesenu.
Tiskni
Sdílej: