Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Řešení dotazu:
Když chceš aktuální a (předpokládám) dobře udržovaný software, pak zkrátka nepoužívej nejhorší distro na světě.
Ještě zopakuju známý fakt (stokrát opakovaný, ale pořád to nestačí, zda se), že grafická prostředí nijak nesouvisí s distribucemi. V každé distribuci si můžu nainstalovat a spustit klidně deset různých prostředí, v multi-seat konfiguraci klidně i zároveň.
Proto mi například není jasné, proč kvůli KDE používat distribuci, která má sice (zbytečně) KDE v názvu, ale kromě KDE tam všechno ostatní pokulhává.
nejhorší distro na světěA proto ho používá tolik organizací po celém světě...Who's using Debian?
nejhorší distro na světěA proto ho používá tolik organizací po celém světě...Who's using Debian?
A kolik organizací po celém světě používá Windows? Hodně, co? Znamená to snad, že Windows jsou dobrý (nebo v nějakém smyslu nejlepší) operační systém?
Argumenty založené na pouhé kvantitě pokaždé spolehlivě vyletí oknem.
Tento argument tiez vyleti oknom, pretoze windows(hit) je len jeden, kdezto linuxovych distribucii je viac.
Tak tento↑↑↑ jakože-rádoby-argument je totálně mimo mísu.
Zaprvé, netýká se vůbec tématu. Distribucí je víc — no a co má být?
Zadruhé, ani náznakem nepopírá moje tvrzení, že (a) Debian je (z těch „známějších“) suverénně nejhorší distro a že (b) počet údajných uživatelů neříká vůbec nic o (ne)kvalitě systému nebo distribuce.
Zatřetí, zapomíná na známý fakt, že Shitdows nejsou „jenom jedny“; mají různé „verze“ a (hlavně) „edice“, které se se značnou mírou představivosti dají přirovnat k distribucím.
Je (bohužel) nesporné, že mnohem víc „institucí“ používá na desktopu Shitdows než Linux + svobodný desktop. Vyplývá z toho snad, že Shitdows jsou lepší systém než Linux + svobodný desktop?
Debian má (bohužel stále ještě, z iracionální setrvačnosti z 90. let a z neochoty učit se novým věcem) víc uživatelů než mnohem lepší distra. Vyplývá z toho snad, že Debian je lepší distro než třeba Fedora, Arch nebo openSUSE?
V každé distribuci si můžu nainstalovat a spustit klidně deset různých prostředí, v multi-seat konfiguraci klidně i zároveň.Ale spustit si stabilni zaklad dejme tomu nemenny system abysme neprehaneli 2+roky system ktery po tuto dobu nevykazuje chyby a na to nejnovejsi desktop ktery ma tez 2+roky (ale ne starsi 4let) zaklad ktery nevykazuje chyby a k tomu si dat treba oblibene aplikace v nejnovejsi verzi bez jakehokoliv omezeni (cti flatpak, ..) to proste nejde protoze takova distribuce nikdy neexistovala a neexistuje.
Nemyslim si ze Debian je zle distro taktiez ani KDE Neon aj to OS.GNOME ma svoje opodstatnenie len skoda ze to nie je viac pouzitelne podla mna rovnako ako GNOME OS aj KDE NEON su a aj by boli dobry koncept distier ktore odzrkadluju aktualny vyvoj, netreba nam tisice distier proste chces najnovsie vyladene KDE alebo GNOME tak stiahnes bud po user alebo devel edicii nevie mci KDE Neon sa deli na User a Devel ale niekedy mali dve edicie. No ja sa pytam koli tomu o debiana lebo ubuntu prechadza na snapy, teda snap nie je nahrada flatpackov ale je to komplet balickovac takze ak chcem linux tak chcem APT GET a DPKG a DEB balicky preto mam aj na usb kluci slaxa a skusam finix a aj vlastne live distro experimentujem zalozene na debianovi ale nechce sa mi s tym babrat tak radsej nieco co existuje, vzdy som pouzival len stable ano backporty neriesia vsetko a debian nie je najhorsou distribuciou to len ze v den ked vyjde uz je zastarala ok ale inac ta struktura debianu a kolko prace si daju vyvojari treba ich ocenit aspon pouzivanim.
ok tak stiahnem image a vyskusam testing, vyzera ze sa nemam coho bat nahodit aj testing, ale inac momentalne je sobota kus casu je tak idem vyskusat Mageiu ma sice len 3.38 GNOME ale mozno uvidi sa.
este sa pozriem na zrkadla debiana ci jesto aj verzia live testing s non free firmwarom
mimochodom prosim admina tohto fora aby oznacil diskusiu ako vyriesenu.
Tiskni
Sdílej: