Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Ahoj,
Kubuntu 22.04 ve výchozím nastavení. Počítač se přihlásí k Wi-Fi, přes DHCP dostane IP adresu vč. info o DNS serverech. Router je 10.11.13.1, DNS servery 10.11.13.21 8.8.8.8 208.67.222.222.
Jenže po nějaké době se (nejspíše) systemd rozhodne, že DNS 8.8.8.8 je lepší než 10.11.13.21, čímž vyřadí můj lokální pihole vč. lokálního překladu na LAN IP adresy, takže lokální služby přestanou fungovat...
$ resolvectl status
Link 3 (wlo1)
Current Scopes: DNS
Protocols: +DefaultRoute +LLMNR -mDNS -DNSOverTLS DNSSEC=no/unsupported
Current DNS Server: 8.8.8.8
DNS Servers: 10.11.13.21 8.8.8.8 208.67.222.222
DNS Domain: example.net
Kubuntu 22.04 zřejmě používá netplan, ten má nastaven jako renderer NetworkManager.
/etc/resolv.conf -> ../run/systemd/resolve/stub-resolv.conf
který nastavuje jediný DNS server 127.0.0.53
.
Na starších Ubuntu (20.04) s tímto není problém.
Nevíte, co s tím?
P.S.1. Nechci nastavovat hostnames na každém počítači ručně, k tomu mám pihole.
P.2.2. Nechci firewallem na routeru přesměrovat jakýkoliv požadavek na portu 53 na svůj pihole (když by pihole spadnul, nebude nikomu nic fungovat...).
Řešení dotazu:
DNS=10.11.13.21 FallbackDNS=8.8.8.8 208.67.222.222
Toto vypadá jako funkční a jednoduché řešení (mám Ubiquity USG router), neb nevyžaduje zásah na klientském počítači.
Googlil jsem: dle "normy" není zaručeno, že resolver dodrží pořadí DNS serverů. Některé implementace ano, jiné (systemd) nikoliv. USG zřejmě pořadí dodržuje.
Dovod je ten ze systemd ma interny mechanizmus na ohodnotenie DNS serverov co buy sa mohlo dat vyriesit pomocou nastavenia priorit cez NetworkManager per connection
D.
Tiskni
Sdílej: