Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
myArray=("cat" "dog" "mouse" "frog") A=("a" "b" "c") A+=("d") ls *.mp3 | sort -R | while read i; do A+=( "$i" ); echo $i done for i in ${A[@]}; do echo "--- $i" doneVypise to len a b c d, nic z toho while cyklu.
Řešení dotazu:
for i in $(ls *.mp3 | sort -R); do A+=("$i") done
myArray=("cat" "dog" "mouse" "frog") A=("a" "b" "c") A+=("d") while read i; do A+=( "$i" ); echo $i done < <(ls *.mp3 | sort -R) for i in "${A[@]}"; do echo "--- $i" done
#!/bin/bash clear A=() while read i; do A+=( "$i" ); done < <(ls *.mp3 | sort -R) for i in "${A[@]}"; do echo "$i" mplayer -really-quiet "$i" 2>/dev/null done
while
není „podprogram“. (Existuje taky „nadprogram“?) Problém není while
, nýbrž dýmka. Bez dýmky se dá z while
přistupovat k proměnným.
Mimochodem: Nikdy neparsuj výstup z ls
.
mp3s=() while IFS= read -r mp3; do mp3s+=("$mp3") done < <(for mp3 in *.mp3; do printf '%s\n' "$mp3" done | shuf) for i in "${!mp3s[@]}"; do printf '%u --- %s\n' "$i" "${mp3s[i]}" done
./a.sh: line 4: syntax error near unexpected token `(' ./a.sh: line 4: `done << (for mp3 in *.mp3; do'GNU bash, version 5.1.16(1)
Kde přesně jsem napsal „<< (
“? Nikde to v mém kódu nevidím.
Doporučuji Copy&Paste; pomáhá to.
Pokud nemáš k dipozici lepší formát, tak bych ty prvky oddělil nulovým bajtem:
while read -d '' i; do A+=("$i"); done < <(find -maxdepth 1 -type f -name '*.mp3' -print0 | sort -zR)
Protože v názvu souboru může být víceméně libovolná změť bajtů kromě nulového bajtu (mj. aby to mohl být céčkovský řetězec) a lomítka (protože to je oddělovač v cestě k souboru). Tzn. kromě mezer, uvozovek a apostrofů tam můžou být i znaky konce řádku. Což dokáže zavařit např. i bash-completion:
$ touch "ko kos" $ ls -1 'ko'$'\n''kos' $ rm ko<TAB> ko kos
Tiskni
Sdílej: