Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Popíšu anabázi: Mám PC s Ubuntu 22.04 kde jsou zasunuté dvě grafické karty Nvidia
Akceleraci 3D nepotřebuju, stačí mi hw dekódování h264 a hevc (GK208B podporuje jen h264, GP108 podporuje h264 i h265)
Akcelerace videa původně s nesvobodnými Nvidia ovladači fungovala na obou kartách, ale ovladače byly plné bugů a nestabilní. Jako že DPMS zhasínání monitoru fungovalo s timeoutem max. 30s a po zhasnutí monitoru se samo vypínalo (přenastavení timeoutu na 0s) a GP108 se sama odpojovala od sběrnice hned při bootu nebo náhodně za provozu podle verze ovladačů. Prohazování karet ve slotech nepomohlo. Ve verzích vyšších než 470 Nvidia přestala podporovat GK208B.
Takže jsem se rozhodl vyzkoušet přechod na Nouveau.
Nvidia ovladače odinstalovány, zprovozněn Nouveau.
Výsledek - obě karty běží stabilně, ale nechodila hw akcelerace videa ani na jedné.
Podle kern.log se nepodařilo nahrát firmware do karty GK208B Hláška se tam objevovala 2x - při spuštění kernelu a při spuštění xorg
Podle návodu na https://nouveau.freedesktop.org/VideoAcceleration.html jsem vyextrahoval firmware z Nvidia 325 a zkopíroval do /lib/firmware/nouveau
Potom se hláška objevovala už jen 1x při spuštění jádra - patrně proto, že firmware není v tu chvíli dostupný na initrd.
Nicméně milník je, že na GK208B začalo fungovat hw dekódování h264 a nižších mpeg kodeků.
Ověřeneo přes vdpauinfo a pomocí ffmpeg -hwaccel auto -i h264file.mp4 -f null -
Ovšem GP108 tvrdošíjně vzdoruje čemukoli a vdpauinfo vypisuje, že neumí ani mpeg 1 a 2 a výstup z ffmpeg to potvrzuje.
Našel by se někdo kdo by mě dokázal nakopnout směrem jak rozchodit pod Nouveau hw dekódovaní na té GP108 ?
Koukal jsem, že je nějaký firmware pro ní v balících linux-firmware a nouveau-firmvare, které mám nainstalované. Ale nikde nevidím že by se do té karty nahrával.
Tiskni
Sdílej: