Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Popíšu anabázi: Mám PC s Ubuntu 22.04 kde jsou zasunuté dvě grafické karty Nvidia
Akceleraci 3D nepotřebuju, stačí mi hw dekódování h264 a hevc (GK208B podporuje jen h264, GP108 podporuje h264 i h265)
Akcelerace videa původně s nesvobodnými Nvidia ovladači fungovala na obou kartách, ale ovladače byly plné bugů a nestabilní. Jako že DPMS zhasínání monitoru fungovalo s timeoutem max. 30s a po zhasnutí monitoru se samo vypínalo (přenastavení timeoutu na 0s) a GP108 se sama odpojovala od sběrnice hned při bootu nebo náhodně za provozu podle verze ovladačů. Prohazování karet ve slotech nepomohlo. Ve verzích vyšších než 470 Nvidia přestala podporovat GK208B.
Takže jsem se rozhodl vyzkoušet přechod na Nouveau.
Nvidia ovladače odinstalovány, zprovozněn Nouveau.
Výsledek - obě karty běží stabilně, ale nechodila hw akcelerace videa ani na jedné.
Podle kern.log se nepodařilo nahrát firmware do karty GK208B Hláška se tam objevovala 2x - při spuštění kernelu a při spuštění xorg
Podle návodu na https://nouveau.freedesktop.org/VideoAcceleration.html jsem vyextrahoval firmware z Nvidia 325 a zkopíroval do /lib/firmware/nouveau
Potom se hláška objevovala už jen 1x při spuštění jádra - patrně proto, že firmware není v tu chvíli dostupný na initrd.
Nicméně milník je, že na GK208B začalo fungovat hw dekódování h264 a nižších mpeg kodeků.
Ověřeneo přes vdpauinfo a pomocí ffmpeg -hwaccel auto -i h264file.mp4 -f null -
Ovšem GP108 tvrdošíjně vzdoruje čemukoli a vdpauinfo vypisuje, že neumí ani mpeg 1 a 2 a výstup z ffmpeg to potvrzuje.
Našel by se někdo kdo by mě dokázal nakopnout směrem jak rozchodit pod Nouveau hw dekódovaní na té GP108 ?
Koukal jsem, že je nějaký firmware pro ní v balících linux-firmware a nouveau-firmvare, které mám nainstalované. Ale nikde nevidím že by se do té karty nahrával.
Tiskni
Sdílej: