OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Prosím, jak by jste řešili VPN bridge mezi dvouma lokalitama ?
Poslední dvě slova se mi nedaří přečíst a rozeznat.
K věci: Protokol pro VPN se jmenuje IPSec, implementace je v (skoro) každém linuxovém kernelu a software pro výměnu klíčů je (například) StrongSwan.
OpenVPN mi přijde jako fajn řešení…
To není „fajn řešení“, nýbrž béčková jednovláknová hračka v userspace, navržená pro jednoprocesory a vytáčená připojení 90. let. V dnešní době nemá místo.
…narážíme na jeho výkon a hlavně reálnou propustnost.
Pochopitelně; nic z toho totiž Open„VPN“ nemá. Propustnost má pouze imaginární, nikoliv reálnou. Problém Open„VPN“ začíná už v názvu; podřetězec „VPN“ některé uživatele mate a vyvolává mylný dojem, že jde o použitelnou VPN.
Nic dalšího "použitelnýho" jsem zatím neobjevil.
Inu, IPSec není třeba objevovat, stejně jako není třeba objevovat kliku od dveří nebo kolo. IPSec je v podstatě synonymum pro VPN a je použitelný podle libosti.
Tiskni
Sdílej: