Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
Oddělený "/boot" má smysl v mnoha případech…
Nemá smysl v žádném případě. Vždy jen zbytečně komplikuje situaci.
…některé z nich lze eliminovat pomocí jiného zavaděče, např. sicherboot.
Všechny lze eliminovat, nikoliv některé. Se Sicherbootem i bez něj.
Jako zavaděč stačí pouhý systemd-boot
nebo GRUB; balení kernelu a initramdisku Sicherbootem se hodí jedině pokud chci SecureBoot. Ovšem ani v jednom z případů není důvod pro existenci /boot
oddílu v jakékoliv podobě.
Každopádně to nic nemění na tom, že distribuce standardně oddělený /boot vyžadují.
Nevyžadují.
Některé problematické instalátory ho sice (nesmyslně) implicitně volí, pokud uživatel nedává pozor, ale naštěstí se dá tento nesmysl změnit a nahradit vlastním (ne)rozdělením disku.
#!/bin/sh set -e efi2="/boot/efi2" efi2_uuid="EF02-EF02" echo "Sync EFI to ${efi2} (${efi2_uuid})..." >&2 mkdir -p ${efi2} mountpoint -q ${efi2} || mount /dev/disk/by-uuid/${efi2_uuid} ${efi2} rsync -a --delete /boot/efi/ ${efi2}/
${parameter}
místo $parameter
?
parametr=Lopatak # chyba (nic se nevypíše): echo $parametrJoe # správně echo ${parametr}Joe LopatakJoeZdar Max
Parameter Expansion
z manuálové stránky.
Mě hlavně zajímalo, proč tedy nepoužívá i uvozovky.
Spíše není žádný důvod se vyhýbat UEFITo jsem nenapsal, ale třeba mně osobně vadí nutnost používat FAT, další partition a bugy:.
Unfortunately, EFI is a dense topic; the EFI software itself is complex, and many implementations have system-specific quirks and even bugs. [...] Some buggy EFIs boot only the Windows boot loader, which is called
EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
on the ESP.
To jsem nenapsal, ale třeba mně osobně vadí nutnost používat FAT, další partitionU MBR bootu místo explicitní partition musíš mít vyhrazené místo před první partition (cca. do roku 2013 vyhrazoval instalátor Ubuntu/Debianu i cfdisk defaultně jenom 32 KiB, takže pak byla vždycky párty s přesouváním když se to nevešlo - ale to už lidi asi zapomněli…) a máš speciální nástroj který tohle nealokované místo přepisuje, to sis fakt pomohl :)
Unfortunately, EFI is a dense topic; the EFI software itself is complex, and many implementations have system-specific quirks and even bugs.To je u MBR bootu taky, například jsou BIOSy co nevidí disk pokud nemá partition označenou jako bootable.
Some buggy EFIs boot only the Windows boot loader, which is called EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi on the ESP.OK, ale tohle jsem teda nepotkal.
Proč bychom se měli nějaké desce (v kontextu dotazu) vyhýbat? Kdo by chtěl vypínat UEFI? Dost bylo problémů s instalací GRUBu do nealokovaného místa před první partition a do MBR, výroby speciálních grub images s embednutými cestami atd.Ty se jí vyhýbat nemusíš, ale já bych jí chtěl znát. Vypínání GRUB: GPT?
GRUB: GPT?Nerozumím.
GRUB: GPT?Nebo teda: jestli myslíš jako jak u MBR použít disk větší než 2TB: to je teprve zážitek. Musíš vyrobit GPT rozložení (tím naalokuješ víc než 2 TB) a pak vyrobit falešné MBR zobrazující nealokované místo kam se nainstaluje grub-pc a jednu malou partition kam se dá /boot…
Tiskni
Sdílej: