OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
První výsledek ve vyhledávačích nepomohl? (Nebo „aktivity“ obecně…?)
Jestli si tohle↑ správně pamatuje plochy a geometrii oken, to už netuším.
Obecně v Gnome věcí „fungují“ tak, že Gnome samotné vůbec nic neumí a je záměrně totálně nepoužitelné. Nicméně po instalaci 30+ „extensions“ se najednou používat dá; začne pak totiž sahat KDE aspoň po kotníky a neválí se zadupané v prachu.
Jenže těch 30+ „extensions“ s sebou nese taky zásadní zhoršení spolehlivosti, protože vzdor snahám uplynulého desetiletí o přepis většiny GUI do dynamických jazyků pořád platí, že jedna rozesraná „extension“ (kterákoliv) dokáže zbourat celé Gnome.
A pak existuje KDE, které ekvivalent těch 30+ „extensions“ má prostě už v základu, jako běžnou samozřejmost, jen tak, bez úporné snahy a bez nekompatibilních „extensions“ nečekaně vypnutých při každé aktualizaci … just sayin’.
Já bych to neviděl tak černě.
Gnome 3 bylo rozjebaně nepoužitelné prvních cca 5 let své existence.
KDE 4 a KDE 5 měly mnohem kratší období rozjebané nepoužitelnosti, pokaždé možná tak rok.
Musím uznat, že Gnome 4 se zlepšilo v tomto ohledu a bylo rozjebané taky jenom první rok. Dlužno však jedním dechem dodat, že rozjebané Gnome s 0 funkcemi a rozjebané KDE s nepřebernou spoustou funkcí není fair srovnání.
Každopádně, pokud bude KDE 6 rozjebané první rok, nepřekvapí mě to a bude to v souladu se „standardem“ a nedávnou historií.
Tiskni
Sdílej: