abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Bezpečnostní upozornění

    V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 14:00 | IT novinky

    Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Zajímavý software

    Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | IT novinky

    Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.10. 18:11 | Nová verze

    Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.10. 16:33 | IT novinky

    Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    7.10. 15:55 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.10. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.10. 23:55 | Komunita

    Ubuntu 26.04 LTS bude (𝕏) Resolute Raccoon (rezolutní mýval).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (38%)
     (46%)
     (15%)
     (17%)
     (21%)
     (15%)
     (17%)
     (15%)
     (15%)
    Celkem 198 hlasů
     Komentářů: 13, poslední včera 07:41
    Rozcestník

    Dotaz: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?

    JiK avatar 24.8.2023 00:21 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    Přečteno: 529×
    Mam nehomogenní domaci sit, kde je asi 20 stroju, 2 routery, bastleny NAS, 2x pihole, a ruzne jine srandy. z meho hlavniho laptopu (stary MBP) mi prekvapive casto nejde pingnout na r pi 4 s linuxem, aspon ne stylem
    ping jmeno.local
    , ale casto jde pingnout primo na jeho ip,
    ping 192.168.0.4
    funguje (zpravidla).

    Oba pocitace jsou mesice a roky ve stejne siti a stejnem stavu. zpravidla vse slape fajn. nekdy to nejde uplne. nekdy to nejde napul (ping na IP ano) a vetsinou to jde cele. IP serveru je stabilne stejne a natvrdo nastavene ve wifi routeru (aby se pridelovalo 192.168.0.4 prave tomu wifi adapteru od r pi 4)

    Ted jsem si ubastlil skript (a davam ho sem, kdyby nekomu pomohl), ktery pravidelne pinga a kdyz to selze, tak JEDNOU posle sms notifikaci, ze je potreba to resit a skonci. Tim jsem zjistil, ze to zkapavani je neprijemne caste. kazdy den, nekdy kazdych par hodin. Trochu mne to sokovalo. Pomuze vypnout a zapnout server, vypinacem, coz je prasarna.

    macbook je na domaci wifi, server taky. Nicmene signalu maji oba dost, rekl bych, wavemon nijak zvlast nenadava a jinde se to nestava. kdyz to pingnuti na jmeno.local selze, tak prirozene selze i ssh user@jmeno.local a pristup na webUI z laptopu na server.

    Proc to dela? Jak to diagnostikovat? Jake nastroje na to pouzit? Co hledat v logu serveru nebo toho laptopu? Souvisi to nejak s mDNS?

    * tady je jednoradkovy bash pingator aby se videlo, jak casto to zkape:
    while true; do ping -c 1 umbrel.local; sleep 59; done

    Odpovědi

    Max avatar 24.8.2023 08:14 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    Normální je jednak používat DNS, dále nepoužívat doménu *.local
    Pokud používáš různé jiné technologie, které se snaží uhodnout jména v síti, tak se pak ale nesmíš divit.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Max avatar 24.8.2023 08:45 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    Tj. rada je, aby se ti aktualizovaly záznamy v dns serveru na základě přidělování adres z dhcp. Případně pokud ti jde jen o pár zařízení, co mají statickou IP, tak pro ně vytvořit dns záznam ručně.
    Pokud vlastníš např. doménu "jik.tld", tak v rámci dhcp pushuj doménu třeba "home.jik.tld" a v dns si vytvoř ručně záznamy jako např. "nas.home.jik.tld", "rpi.home.jik.tld" atd. A pak ti vždy bude fungovat překlad "nas.home.jik.tld" i krátce "nas" díky pushování toho doménového suffixu přes dhcp.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    JiK avatar 24.8.2023 20:55 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    ja to nechapu... asi jsem na to uplne blbej, ale neni ta domaci sit uplne mimo internetu? jak by dhcp server na routru mohl neco psat na nameserver(y) po celem intrnetu, i kdybych mel nejakou domenu, tak se ty zaznamy meni pres nejake gui na strankach registratora a to jeste nemusi byt ten, kdo provozuje ty nameservery, ne?
    Max avatar 24.8.2023 21:39 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    Ty si klidně můžeš v lokální síti vytvořit dns server a tam si vést např. doménu google.com.
    Doména "local" bývala kdysi hojně využívána, ale má to dvě úskalí, tuto doménu používá Apple pro lokální překlady, když dynamicky hledá zařízení v okolí. Druhým úskalím bývá, že se klidně tato doména může kdykoli stát oficiální druhé úrovně a je pak problém. Proto je nejlepší, když má člověk koupenou nějakou vlastní doménu, použít tu. Tzn., že třeba na rpi, nebo na tom nasku budeš mít dns server, kde povedeš třeba tu doménu home.jik.tld a cokoli dalšího přesměruješ třeba na dns providera, nebo google dns atd. V rácmi dhcp serveru budeš klientům servírovat ten lokální dns server. Když se ho zeptáš na neco.home.jik.tld, tak ti vrátí IP tvé služby v lokální síti. Pokud se ho zeptáš na google.com, tak se ten dns server zeptá toho, kam bdeš mít přesměrované požadavky (forwarder) a vrátí ti veřejnou IP dané služby.
    To jsi schopný udělat na Linuxu, nebo teba na routeru postaveném na Mikroitku, OpenWRT apod.
    Pokud nemáš koupenou žádnou doménu, použij tu .local. Ber to ale jen jako poslední možnost.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    25.8.2023 18:24 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    Ty si klidně můžeš v lokální síti vytvořit dns server a tam si vést např. doménu google.com.

    Hodně štěstí při hádání soukromých klíčů pro DNSSEC podpisy.

    Max avatar 28.8.2023 00:07 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    Není potřeba ;-).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    25.8.2023 18:27 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?
    …neni ta domaci sit uplne mimo internetu?

    Podle libosti, může a nemusí být.

    …tak se ty zaznamy meni pres nejake gui na strankach registratora…

    Nikoliv.

    (O delegaci jsi už slyšel?)

    26.8.2023 21:29 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ping na neco.local obcas nejde a primo na IP zpravidla ano. Proc?

    Použiť tcpdump na problémový system a sledovať čo prichádza na jeho ip adresu. Ďalšia možnosť je použiť pravidlo firewallu na logovanie prichádzajúcej a odchádzajúcej komunikácie.

    Určite skontrolovať pridelenie ip adries. Ak dané zariadenie sa nepripája na iné siete, tak zvoliť ip adresu mimo statického pridelenia cez DHCP.

    Máš tam dva routre. Skontroluj či nepridelujú obidva routre adresy a niekedy to stihne prvý a niekedy druhý.

    Vyraď mDNS na to Apple zariadení. Ideálne by bolo urobiť normálne dns s doménou .local a ostatné nech berie z vonkajších dns.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.