Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
instaluji poprve linux (RedHat 7.3) a narazil jsem na nasledujici problemy (na dvou hardwarove ruznych pocitacich):
1) nepodarilo se mi nainstalovat modem. Jeden z nich pracuje pod Win na COM3, druhy na COM4. Predpokladam, ze to bude neco s porty a prerusenim, ale nevim, jakou utilitou bych to mohl zjistit, ev. zkonfigurovat
2) zvuk - oba pocitace spravne nadetekovaly zvukove karty (SB Live! a nejake pipatko notebooku toshiba satellite 3000), avsak z reproduktoru se mi nedari dostat ani zvoucek
3) prestoze jsem nastavil dns servery (pouze primarni a sekundarni), ktere zarucene funguji, jsem schopen adresovat jmenem pouze pocitace uvedene v /etc/hosts.
Vim, ze jsem problem dostatecne nespecifikoval, ale momentalne bohuzel nevim detaily a bez funkcniho modemu se z domu na internet nedostanu. Proto dekuji kazdemu, kdo by i za techto okolnosti mohl pomoci.
Lada Petera
1) Co je to za modemy ? externi/interni typ ?2) SB Live by mel byt podporovan. "Nejake pipatko" nevim.
Zkuste: cat /dev/sndstat lsmod | grep sb
3) V /etc/host.conf by melo byt: order hosts,bind multi on
pripadne v /etc/nsswitch.conf radek: hosts: files dns v /etc/resolv.conf by melo byt neco jako: search mojedomena.cz nameserver IP.ADRESA.NAME.SERVERU
potom zkuste treba: nslookup www.root.cz
Snad to pomuze Kdyztak sem hodte vic informaci
lsmod | grep emu10k1
Na zprovozneni OSS(modul emu10k1) tady kdysi vysel moc pekny clanek, neco se da najit i v sekci Hardware.
Jinak ALSA po instalaci driveru vsechno hlasitost ztlumi na nulu, takze to klidne muze byt ten duvod, proc se neozve ani pip.
Tiskni
Sdílej: