Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdar,
zatial používam na virtualizaciu klasicky VirtualBox ale chcem sa opytat ci sa da spravit ze nabehne mi linux do textoveho rezimu teda bez X servera a spusti sa napr cez wayland s QEMU zatial nemam skusonost s waylandom skusal som Fedora Sway a LABWC. nasiel som wayland rozhranie as to vola CAGE https://github.com/cage-kiosk/cage mozno toto je to co hladam ale este som neskusal
vopred dakujem za info ci sa to da takto spravit ze hned nabehne skript ktory spusti qemu a session napr s windowsom
Normalne nabehne linux a spusti sa Qemu ale aby to nepotrebovalo X server namiesto X ci sa da wayland ale nechcem ziaden Sway ani ziadny tiling manazer, bud labwc alebo ten vysie cage ci ako sa vola a preco to nevysksuam lebo momentalne pisem s windowsu co mam nativne na tom pc a debian ok by som mohol cez netinstall ale neviem ci ked stiahnem z githubu zdrojaky ci to pojde skompilovat koli starsim balickom v debianovi /meson, ninja/
Nie na hry to nechcem len win7 ktory na 10gen intelu nerozchodim mam tu 32GB pamete 4x 8GB, Intel grafika nejake 2jadrovy Pentium doska B560M-PLUS WIFI a 120GB SSD na system a 3x ssd na data 256GB
Nemal by byt problém ja si volím radšej Intel grafiku ale mám odloženú nvidiu gt730 ale radšej by som ostal na inteligentne nemal by to byt rozdiel či nie? A čo sa týka qemu pod waylandom dá sa to?
Nechápu příliš souvislost mezi zobrazovacím frontendem (například Wayland kompozitorem (Wayland jako takový není “věc”, je to abstraktní rozhraní, které nic neimplementuje / nedělá samo od sebe)) a mezi běžící QEMU virtuálkou, která může a nemusí být připojená na nějaký zobrazovací frontend, třeba skrz Spice, třeba skrz fyzickou grafárnu na VFIO atd.
Pokud to má být “kiosk”, na kterém se zobrazuje virtuálka, postup by mohl být třeba takový:
libvirtd
s nakonfigurovaným automatickým spouštěním příslušné virtuálky, skrz systemd
a apol.) (což nijak nesouvisí s žádným uživatelským rozhraním, grafikou ani ničím podobným),virt-manager
s tweaknutými parametry uměl, zamknout se na celou obrazovku), a pakTohle↑ je ovšem ošklivě krkolomná možnost. Já používám mnohem raději jiný přístup:
Pokud tedy fyzický stroj má (dejme tomu) integrovanou i derivovanou grafiku, dá se na jedné z nich provozovat ten hostitelský systém (v jakémkoliv režimu, to je úplně fuk) a druhá se dá dát celá přes vfio systému hosta (který pak taky bude moct naplno využít hardwarovou akceleraci, všechny režimy všech připojených monitorů atd. atp.). Modul pro grafiku u hosta pak nebude z rodiny virtio
, nýbrž přímo nvidia
, amdgpu
, kdesicosi. Samé výhody.
dakujem za info aj ked to znie trochu zlozito, treba skusit hned ked budem mat cas tak to vyskusam ale napriamo qemu nahodim labwc a poskusam
Tiskni
Sdílej: