Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
bootctl System: Firmware: UEFI 2.60 (American Megatrends 5.12) Firmware Arch: x64 Secure Boot: disabled (disabled) TPM2 Support: yes Boot into FW: supported od --address-radix=n --format=u1 /sys/firmware/efi/efivars/SecureBoot-* 6 0 0 0 0sbctl tento príkaz chýba v Debiane Postupoval som nasledovne:
Copilot Ak chcete schváliť MOK kľúče pod OS Debian, musíte postupovať nasledovne12: • Vytvorte si nový kľúčový pár pomocou príkazu openssl req -new -x509 -newkey rsa:2048 -keyout MOK.priv -outform DER -out MOK.der -nodes -days 36500 -subj "/CN=My Machine Owner Key/" • Skopírujte súbor MOK.der do adresára /boot/efi/EFI/debian/ • Zaregistrujte kľúč pomocou príkazu mokutil --import /boot/efi/EFI/debian/MOK.der • Zadajte heslo, ktoré budete používať na overenie kľúča • Reštartujte systém a pri štarte zvoľte možnosť “Enroll MOK” • Zadajte heslo, ktoré ste zadali v predchádzajúcom kroku • Potvrďte odtlačok certifikátu a zvoľte možnosť “Yes” • Pokračujte v štarte systémuPo reštartovaní PC mi nenabehne voľba možnosti “Enroll MOK”
V podstate Windows sa od určitého času stal vydareným OS.
Ty jsi asi upadl. Microsoft zachraňuje co se dá implementací WSL, jenže si tím řeže větev pod zadkem. Ostatně ty sám jsi toho důkazem, jinak bys to nezakončil slovy:
.. používam väčšinou programy GNU.
Každý kdo jede v GNU dříve nebo později dojde k závěru, že ho prostředí MS Windows omezuje a zbytečně užírá, diskový prostor, RAM a výkon CPU aniž by přinášelo něco navíc.
Tiskni
Sdílej: