Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
jedna dva tři čtyři pět šest sedm osm devět desetVýsledek je smazání řádky tři a sedm a ke každé též jedné prázdné řádky, aby vzniklo:
jedna dva čtyři pět šest osm devět deset
Řešení dotazu:
cat soubor.txt | paste -sd# | sed 's/##[[:alnum:]]*##/@/g;s/@/\n\n/g;s/#/\n/g'Jestli se v tom tvojem textu vyskytujou křížky nebo závináče, budeš muset místo nich zvolit jinačí znaky.
paste -sd# | sed 's/##[[:alnum:]]*##/\n\n/g;s/#/\n/g'Nějak mi to nemyslí.
Tak se podívejme, jestli by to stačilo:
sed '/^$/ { N;N; /^\n.\+\n$/ s@.*@@ }' \ <<< $'\n\na\n\nb\n\nc\nd\n\ne\n\n\nf\n\ng\n\n\nh\n\ni\nj\nk\n\nl'
Očekávání:
c d i j k
Tvrdá realita:
a c d g h i j k l
Tyhle domácí úkoly obvykle vyžadují pár triků — právě proto, aby se nedaly tak snadno „vyřešit“ na ABCLinuxu.
find DIR -not -empty -type f -printf "%s\t%f%-260s\t%p\n" | sort -k 1,2 -t$'\t' | uniq -w260 -D | cut -f 3 -d $'\t' | xargs md5sum | sort | uniq -w32 --all-repeated=separate | cut -c 34-
(echo; echo; cat data.txt; echo;echo ) | paste --serial --delimiters=\# | sed 's/##\+\([^#]\+##\+\)\+/##/g;s/^##\+//;s/##\+$//;s/#/\n/g' c d i j k
Jo, mým testem to prochází v pohodě.
Tohle je návod, jak to vyřešit, nikoliv řešení. Existuje na to one-liner, to je jisté; on se tu hned vynoří někdo s Perlem.
Já bych to udělal megatěžkopádně, s pořádnými testy. Tady je totiž hned několik zajímavých situací, které je potřeba napřed přesně dodefinovat a poté správně ošetřit, například:
Nuže, pojďme vymyslet testovací nástroj, říkejme mu test.sh
, který bude chrlit vstupy se všemi možnými podrazy. Je sice jednoduchý, ale při dostatečně velkém počtu vstupů nakonec vygeneruje všechny výše zmíněné patologické případy, protože taky umí „náhodně“ generovat bloky řádků o velikostech 0 a 1, z nichž některé skončí na začátku a konci souboru, některé možná hned po sobě atp.
#!/bin/bash set -euo pipefail if (($# < 1)); then echo 'Expected arguments.' 1>&2; exit 11; fi print_input() { local -ir random="$1" blocks=10 limit=2 range='limit + 2' local -i j k r local nl= RANDOM=random for ((j = 0; j < blocks; ++j)); do ((r = RANDOM % range)) || : ((r < limit)) && line='unwanted' || line='wanted' printf "$nl" for ((k = 0; k < r; ++k)); do printf '%s %u/%u/%u\n' "$line" "$i" "$j" "$k" done nl=$'\n' done } RANDOM=0 || : declare -ir files=1000 declare -i i random for ((i = 0; i < files; ++i)); do printf '%s%s%s%s%s%s%s%s\n' '=========='{,,,,,,,} random=RANDOM diff -y --color <(print_input "$random") <(print_input "$random" | "$@") || : printf '%s%s%s%s%s%s%s%s\n' '=========='{,,,,,,,} done
Napřed pojďme otestovat test.sh
. Zkusíme tam dát kočku. Tady očekáváme výsledek bez rozdílů, tedy diff -y
neukáže žádné šipky a pravá (DSSS) i levá (KSČM) strana diff
ů bude stejná. Tím se také potvrdí (dobře, ne tak úplně), že celý trik s pseudonáhodnými čísly a se stabilními (tedy na prostěradle zaschlými) náhodnými semeny funguje. Tedy, pravděpodobně!
./test.sh cat
Další krok bude, že si teď místo kočky vytvoříme skutečnou implementaci toho algořiťmu. Říkejme mu třeba window.awk
. Má v sobě malou optimalizaci, která hlídá, aby se nikdy nedrželo v paměti víc řádků, než je nezbytné, ale jinak je to obyčejný, tupý stavový automat:
#!/usr/bin/awk -f function finalize_block(i) { if (length(block_window) >= MIN_BLOCK_LENGTH) { if (newline_due) print "" newline_due = 1 for (i = begin; i < end; ++i) print block_window[i] } delete block_window begin = end = 0 } BEGIN { MIN_BLOCK_LENGTH = 2 delete block_window[0] begin = end = 0 } !$0 { finalize_block() next } { block_window[end++] = $0 } length(block_window) > MIN_BLOCK_LENGTH { if (newline_due) print "" newline_due = 0 print block_window[begin] delete block_window[begin++] } END { finalize_block() }
Když to splácáme všechno dohromady, bude to dokonce i fungovat:
./test.sh ./window.awk
Výsledné diff
y ukazují, že to skutečně požírá unwanted
řádky, že to mezi bloky wanted
řádků nechává vždy právě jeden prázdný řádek, ať už prázdných řádků a příliš krátkých bloků mezi nimi bylo, kolik chtělo, že to netrousí prázdné řádky na začátku a konci výstupu, atd.
Leč když to aplikujeme na jedno níže uvedené řešení, tak … ejhle, je to rozbité:
./test.sh sed '/^$/ { N;N; /^\n.\+\n$/ s@.*@@ }'
perl -00nE 'print if split("\n", $_) >= 2'Jen pro pořádek tady je ten Perl.
perl -F'\n' -00E 'print if @F >= 2'
cat fredy72.txt | awk 'BEGIN{RS=""}{if(split($0,a,"\n")>=2)print $0"\n"}'
To ale vyžaduje, aby se vešel celý blok (mezi osamocenými řádky) do paměti. Za to by zápočet nebyl. Ale je to cool, to bezesporu.
(Kromě toho to není správně; trousí to prázdné řádky na konci.)
awk 'BEGIN { RS = "" } split($0, a, "\n") >= 2 { print p "\n" p = $0 } END { if (p) print p }'
Tahle↑ verze by vyřešila ty extra řádky, ale celý blok v paměti mi nepřijde jako výhra.
ale celý blok v paměti mi nepřijde jako výhra
RS = "\n\n"
, není řešením?
možná něco jako
awk 'BEGIN{RS="\n\n";FS="\n";ORS="\n\n"}{if($2)print $0}'ale AWK víceméně nepoužívám, takže jen odhaduji.
FS = "\n"
→ zase celý blok v paměti. Když budu mít blok o velikosti 100 TB, než přijde první "\n\n"
, tak to na většině mašin nedám.
wanted wanted unwanted wanted wanted(Off-topic: „
{if($2)print $0}
“ se řekne prostě $2
.)
"To ale vyžaduje, aby se vešel celý blok (mezi osamocenými řádky) do paměti."K tomu ma inspiroval ten perl on-liner hore, kde je pouzita command line option:
-00Ta option, alebo nastavenie premennej v skripte
$/ = ""sposobi, ze perl bude pracovat v tzv. paragraph mode, t.j. po blokoch.
Tiskni
Sdílej: