abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:11 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 161 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:44 | Nová verze

    Po delší době vývoje vyšla nativní linuxová verze virtuálního bubeníka MT-PowerDrumKit 2 ve formátu VST3. Mezi testovanými hosty jsou Reaper, Ardour, Bitwig a Carla.

    balda | Komentářů: 1
    včera 21:33 | Nová verze

    Desktopové prostředí Budgie bylo vydáno ve verzi 10.10. Dokončena byla migrace z X11 na Wayland. Budgie 10 vstupuje do režimu údržby. Vývoj se přesouvá k Budgie 11. Dlouho se řešilo, v čem bude nové Budgie napsáno. Budgie 10 je postaveno nad GTK 3. Přemýšlelo se také nad přepsáním z GTK do EFL. Budgie 11 bude nakonec postaveno nad Qt 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Humor

    OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    včera 03:00 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.1. 03:00 | Komunita

    Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.1. 19:44 | Zajímavý software

    Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.1. 19:11 | IT novinky

    Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    9.1. 14:22 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    9.1. 03:33 | Zajímavý software

    AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (8%)
     (4%)
     (0%)
     (9%)
     (20%)
     (3%)
     (5%)
     (3%)
     (11%)
     (49%)
    Celkem 381 hlasů
     Komentářů: 8, poslední 10.1. 23:18
    Rozcestník

    Dotaz: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?

    24.5.2024 07:46 Vítek
    Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Přečteno: 967×
    Mám dvě privátní sítě LAN1 10.10.0.0/24 a LAN2 10.10.1.0/24, sítě jsou připojený k Internetu a navzájem routrem. Tohle celkem fuguje a z PC v LAN2 mohu spravovat zařízení v LAN1 s web rozhranim. Nyni jsem pro učely zálohování a přístupu k soubrům z notebooku s Windows v LAN1 rozjel Samba server , v LAN1 není problém je na PC s Windows normalně vidět a lze sitovy disk připojit, ale v LAN2 i když si na PC kde ta Samba jede pingnu server a jeho disky nevidim. Nějak mi uniká jak Windows hledaji sitové disky a zda vubec lze najit přes SMB protokol disk v jiné siti.

    Poradíte?

    Odpovědi

    24.5.2024 09:06 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Nejako mi uniká otázka. Chceš školenie ako fungujú broadcasty v sieti ktoré je použité na zviditeľnenie zdieľaných priečinkov pre Windows/SAMBA, alebo chceš jednoduchý fix (zadať cieľ priamo cez IP, SHARE NAME a kredence)?
    24.5.2024 09:43 Vitek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Pokud SMB protokol používá pro zjištování sitových prostředků Brodcast pakety, vysvětluje to proč se server z LAN1 sám nenajde na PC v LAN2, brodcast pakety neprojdou přes router. Nicméně pokud aktivně na PC v LAN2 hledám server v LAN2 jedno zda pomoci IP \\10.10.0.10\adresář nebo jména \\Samba-server\adresař očekával bych, že tohle jede přes IP a mělo by projít přes router. V mém případě ale nenajdu server ani takto.

    Takže konkrétní otázky 1. Lze nastavit routování brodcast provozu mezi dvěma sítěmi? Pokud ano jak? 2.Zjednoduším to předpokladejme, že samba server jede na stejném PC v LAN1 jako web server s IP 10.10.0.10. pokud je notebook s windows v LAN1 má přístup jak na sambu tak na web na 10.10.0.10. samba se najde sama a lze se k ni připojit jak jménem tak IP. Pokud notebook přepojím do LAN2 stále má přístup na web, ale na sambu ne. Otázka je co udělat abz šla samba i v LAN2 a zda to vůbec jde?

    Předem děkuji

    Max avatar 24.5.2024 10:00 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Sdílení funguje na portu TCP 445. Nějaký broadcast nemusíš vůbec řešit (není věcí smb protokolu, ale WSD apod.). Jinak běžně to tak používám, hafec poboček, každá svůj subnet, ipsec mezi nimi, vše funguje ok. Není rozdíl.
    Zkontroluj si nastavení fw na té sambě, zkontroluj logy, testni si, zda je ten port 445 dostupný i z té druhé sítě apod. tcpdump je také přítel k odhalení toho, zda k serveru doteče to, co má.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    24.5.2024 11:19 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Presne tak, sluzba nmbd aka NetBIOS nemusi vubec bezet, akorat to generuje bordel do site.
    Max avatar 27.5.2024 12:18 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Existují app (client - server), které bez netbiosu nejedou. Totál magořina. Takže i dnes bych byl opatrný s vypínáním. Každopádně se to týká velmi specifického nasazení a není moc pravděpodobné, že by se s tím mnoho lidí setkalo.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    24.5.2024 13:23 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Není funkce SaMBa serveru omezena pouze na IP rozsah lokální sítě (parametrem hosts allow v smb.conf)?

    https://www.samba.org/samba/docs/server_security.html
    Petr Maleček avatar 8.8.2024 23:05 Petr Maleček | skóre: 29 | Plzeň - Bolevec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Vyzkoušej bcrelay, který umí broadcasty přeposílat (opakovat) i do jiného subnetu. Ale netuším, jak na to budou reagovat klienti v druhé síti. Jestli se server objeví, nebo to budou ignorovat, protože je to jiný subnet. Samozřejmě trochu si tím zvýšíš provoz celé sítě.
    LinMuck, WinFuck :-P
    Max avatar 24.5.2024 09:56 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Viditlnost Samba serveru v jiné síti?
    Hele, pokud používáš hledání sdílení v podbě "okolní počítače / síť" apod., co je k dispozici ve windows k naklikání, tak neděláš dobře, Jaromíre.
    MS má na hledání v síti různé technologie, které různě měnil v průběhu let. Netbios Network Discovery, WSD, Home sharing a další. Principem bývá rozhodit unicast, multicast , broadcast apod. a čekat, zda se něco objeví. Na stejném subnetu to občas funguje dobře, ale ne stoprocentně. V případě detekce napříč všemi subnety, je to spíš nepoužitelné.
    Řešením je mapovat disky automaticky přes group policy, nebo pokud nemáš AD a máš jen pár stanic, tak na každé stanice ručně namapovat. Nebo místo mapování přidat unc odkaz na sdílení. Tj. zsátupce na "\\192.168.1.1\sdileni" apod.
    Tady máš základní přehled, jak věci fungují: HOWTO : Jak funguje sdílení ve windows. Je to stále aktuální, tj. platí to i pro Win11.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.