Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Hezký den, servery mají jasně difinované pozice pro jednotlivé disky, proč nedodržuje systém Linux přiřazování písmen k jednotlivým diskům .?
Protože k tomu neexistuje důvod.
Naopak existuje spousta důvodů proti. Například: Proč by rychlý řadič, po jehož aktivaci se dá rovnou pokračovat v bootu, měl zbytečně čekat na všechny pomalé řadiče — snad jenom proto, aby se zachovalo jakési pořadí disků? S hotpluggingem to potom bude spolupracovat jak? Bídně, že jo…
Celé se to váže k faktu, že nemáme rok 1995 a nemáme 100% stejnou hardwarovou konfiguraci během celého uptime, neřkuli při každém uptime.
Co distribuce tak jiné detekování disku jedna to udělá korektně, ale druhá úplně jinak…
Co si vojín Kefalín představuje pod takovým pojmem korektně?
…jde mi především o distribuci DEBIANA,…
Jo, když už někomu jde o nejhorší distribuci všech dob, to je potom těžké. Ale ani ty nejlepší distribuce nebudou (zbytečně) vymýšlet stabilní písmena u disků. Nejsou totiž Shitdows, přece jenom.
…je možné při instalaci říci jak má disky detekovat nebo podle jakého parametru :?
Při instalaci se nic takového neřeší. Všechno se dá kdykoliv nakonfigurovat. Mimochodem, to písmeno (symlink typu /dev/sdx
) by se ideálně nemělo (při připojení disku) vůbec vytvářet, ale bohužel tak některé distribuce stále činí.
Ve všech nastaveních (fstab
, crypttab
) se už 20+ let používá zásadně UUID, nikoliv nějaké písmeno.
K původní otázce: Stabilní písmena lze vynutit pomocí udev
pravidel. Leč je to tak krajně nedoporučené, že například na celé této stránce (nenápadně) není popsáno, jak přesně se toho docílí. To proto, aby si čtenář během čtení té stránky uvědomil, že to vlastně vůbec nechce!
A pokud tedy čtenář nechce pátrat, co do udev
pravidel napsat, nejlepší radou zůstává nedělat takové věci.
Tiskni
Sdílej: