abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:11 | IT novinky

    Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    30.4. 23:33 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:11 | Nová verze

    Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    30.4. 11:44 | Komunita

    Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 01:11 | IT novinky

    Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 57
    29.4. 23:44 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    29.4. 17:44 | Nová verze

    Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 04:44 | Komunita

    Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    29.4. 03:55 | Nová verze

    VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (2%)
     (13%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 1469 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Čas

    30.10.2024 18:59 Pepa Kovařík
    Čas
    Přečteno: 570×
    Po přechodu na zimni čas se mi stále zobrazuje letní, tedy o hodinu navíc. Co s tím?

    timedatectl status
                   Local time: Wed 2024-10-30 19:57:40 CET
               Universal time: Wed 2024-10-30 18:57:40 UTC
                     RTC time: Wed 2024-10-30 18:57:39
                    Time zone: Europe/Prague (CET, +0100)
    System clock synchronized: no
                  NTP service: inactive
              RTC in local TZ: no
    

    Odpovědi

    30.10.2024 19:13 Stevo | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čas
    Ntp ?
    30.10.2024 21:48 Pepa Kovařík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čas
    Asi ano, díky.
    30.10.2024 22:11 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čas
    timedatectl status
                   Local time: Wed 2024-10-30 19:57:40 CET
               Universal time: Wed 2024-10-30 18:57:40 UTC
                     RTC time: Wed 2024-10-30 18:57:39
                    Time zone: Europe/Prague (CET, +0100)
    System clock synchronized: no
                  NTP service: inactive
              RTC in local TZ: no
    
    
    Asi urcite. Mas bezici systemd-timesyncd, nebo jiny mechanizmus?
    31.10.2024 07:47 JMP | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čas

    Nemáte aktivní NTP, což samo o sobě nijak nevadí (krom toho že nemáte správně nastavený čas :-)).

    Časovou zónu máte nastavenou správně (jak lokalitou, tak CET, +0100), jediné co bude v tento moment nastaveno špatně je čas RTC (pokud máte mít čas v RTC roven UTC, pak tam máte o hodinu víc než by mělo být...).

    Podívejte se sám - posun local time oproti UTC je správný CET, +0100 - pokud by to měl být letní čas, tak by to bylo CEST, +0200 .

    Buď zprovozněte ntp (pokud je to možné) a budete mít pravděpodobně po starostech, nebo nastavte čas RTC toho stroje o hodinu méně...

    31.10.2024 10:42 Stevo | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čas
    Nemáš dualboot s windejsi? Zvyknú nedodržiavať štandardy. Kedysi som riešil zmenu nejakého registra, aby sa win choval ako by mal. Vždy po boote na druhý systém som mal chvíľu nanič čas, kým sa nenatiahol z ntp. Po tej zmene v registri sa mi už problém neprejavil.
    31.10.2024 19:10 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čas
    Ja viem o čase toto:

    - ak by bolo spojazdnené NTP, tak by si mal správny čas, lebo NTP sa raz za čas spýta internetu na aktuálny čas a nastaví ho do OS. A to urobí aj pri prechodne na zimný/letný čas.

    - ak nemáš spojzadnené NTP, tak to neznamená, že OS nevie o prechode na zimný letný čas. Čas v PC udržujú HW hodiny na motherboarde - to je jedna z vecí, čo napája tá malá gombíková batéria na motherboarde.

    - ten čas udržovaný v tých hodinách nevie o letnom/zimnom čase či o časovej zóne. Ale operačný systém vie a môže čas v tých HW hodinách upraviť.

    - Windows spravidla očakáva, že čas v tých HW hodinách je lokálny (podľa tvojej časovej zóny), ale tak ako vraví Stevo, dá sa mu to prestaviť.

    - Linux sa (v závislosti na použitej distribúcii) opýta, ale častejšie sa stretávam s tým, že predpokladá, že HW hodiny sú v UTC.

    - Linux má súbory v /usr/share/zoneinfo, v ktorých má napr. uložené, kedy a ako dochádza k posunu pri zmene letného/zimného času - viď. napr. výstup z "zdump -v CET"

    - Napr. odkedy Ubuntu prešlo na systemd, tak predpokladá, že máš spojenie na internet a dostupné ntp.ubuntu.com

    - Windows synchronizuje čas trestuhodne zriedka. Pre niektoré verzie Windows-ov tom môže trvať aj týždeň.

    - no a nakoniec do toho môže vstúpiť to, či a ktorý OS v čase zmeny na zimný/letný čas beží, alebo je uspatý. Bordel vzniká napr. v momente, keď máš Linux, ktorý si myslí, že je letný čas, uspíš ho a nabootuješ Windows, dôjde k zmene času, Windows to uloží do HW hodín, rebootneš a zobudíš linux a ten si myslí, že je stále v prechádzajúcom čase ....

    Záver: ak sa robí normálne vypnutie (a nie uspatie/hibernácia), ak nemáš vybitú batériu na motherboarde, ak nepoužívaš mutlitboot, tak prepnutie na zimný/letný čas normálne prebehne aj bez NTP. Nanajvýš tam riskuješ, že tie HW hodiny sa časom odchýlia o pár sekúnd ako hocjaké iné hodiny. Ak miešaš OS, uspávaš, nemáš dobrú batériu, nebežíš NTP, tak hrozí problém. Nemusí nastať, ale môže.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.