Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »efitextmode 0
tak se to opraví. Zkoušel jsem ze zoufalství taky grub-editenv - set efitextmode=0
, ale nepomohlo. Ta čitelnost se dá částečně zlepšit tak, že se grubu nastaví GRUB_GFXMODE=640x480
ale to písmo je tenké a hnusné a vypadá o dost hůř jak efitext. V konfiguráku mám teď provizorně toto:
GRUB_TERMINAL_INPUT=console GRUB_GFXMODE=640x480 GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keepLinux je na UEFI taky trochu divný. Na BIOS strojích stačí přidat kernelu
video=640x480
a jde to. Na UEFI si navzdory všem nastavením přepíná rozlišení na max. Jde nějak udělat aby v efitextmode 0 nabíhali grub s linuxem na UEFI automaticky?
Řešení dotazu:
console-mode 0
v loader.conf a video=efifb:mode=0
jádru nefungujou. Kdyby to grub neuměl přepnout ručně, měl bych za to že je ten notebook nějaký rozbitý, ale ono to ručně jde! .. Už mi došly nápady.
# /etc/grub.d/50_efitext #! /bin/sh set -e cat << EOF if [ "\$grub_platform" = "efi" ]; then efitextmode 0 fi EOFPřegenerovat konfigurák
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfgA konečně to funguje! S grubem trošku plavu. Roky jsem používal syslinux a tam je konfigurace triviální. V jednom souboru všecko. Teď ještě nějak přinutit linux aby se nepřepínal na vyšší rozlišení v terminálu.
Tiskni Sdílej: