Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
efitextmode 0
tak se to opraví. Zkoušel jsem ze zoufalství taky grub-editenv - set efitextmode=0
, ale nepomohlo. Ta čitelnost se dá částečně zlepšit tak, že se grubu nastaví GRUB_GFXMODE=640x480
ale to písmo je tenké a hnusné a vypadá o dost hůř jak efitext. V konfiguráku mám teď provizorně toto:
GRUB_TERMINAL_INPUT=console GRUB_GFXMODE=640x480 GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keepLinux je na UEFI taky trochu divný. Na BIOS strojích stačí přidat kernelu
video=640x480
a jde to. Na UEFI si navzdory všem nastavením přepíná rozlišení na max. Jde nějak udělat aby v efitextmode 0 nabíhali grub s linuxem na UEFI automaticky?
Řešení dotazu:
console-mode 0
v loader.conf a video=efifb:mode=0
jádru nefungujou. Kdyby to grub neuměl přepnout ručně, měl bych za to že je ten notebook nějaký rozbitý, ale ono to ručně jde! .. Už mi došly nápady.
# /etc/grub.d/50_efitext #! /bin/sh set -e cat << EOF if [ "\$grub_platform" = "efi" ]; then efitextmode 0 fi EOFPřegenerovat konfigurák
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfgA konečně to funguje!
Tiskni
Sdílej: