V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
qemu-system-x86_64 -enable-kvm -m 1G -smp 2 -nographic -serial none -monitor none -hda alpine.qcow2 -netdev user,id=net0,hostfwd=tcp::10022-:22 -device e1000,netdev=net0 > /dev/null 2>&1 &
Tj. kvm, 1G RAM, 2 jádra, bez grafického výstupu, bez konzole, jeden disk, NAT a TCP port 22 (ssh) uvnitř přesměrován na 10022 venku. Část " > /dev/null 2>&1 &" je spustit "na pozadí" v neblokujícím režimu. Nicméně s tím bude víc starostí než užitku.
This is the default networking backend and generally is the easiest to use. It does not require root / Administrator privileges. It has the following limitations: ... * the guest is not directly accessible from the host or the external networkhttps://wiki.qemu.org/Documentation/Networking#Network_HOWTOs
How to get SSH access to a guest A simplest way is to forward a specific host port to guest port 22. It can be done via: -device e1000,netdev=net0 -netdev user,id=net0,hostfwd=tcp::5555-:22 The first line creates a virtual e1000 network device, while the second line created one user typed backend, forwarding local port 5555 to guest port 22. Then we can do: ssh localhost -p 5555 to have SSH access to guest after its network setup (don't forget to turn off firewalls if there is any in the guest or host).
qemu-system-x86_64 -enable-kvm -m 1G -smp 2 -nographic -serial stdio -monitor none -hda alpine.qcow2 -netdev user,id=net0,hostfwd=tcp::10022-:22 -device e1000,netdev=net0
Tím pádem by jsi měl vidět normálně v konzoli vstup/výstup, přihlásit a debugovat. Síť máš nastavenou jak? Pokud je zaplé DHCP, tak by si to mělo vše nastavit samo na 10.0.2.15/24, GW 10.0.2.2 a DNS 10.0.2.3 viz dokumentace. Pak by ti měl fungovat ping na bránu. Ping ven nefunguje viz dokumentace. Můžeš zkusit třeba apk udpate
zda internet funguje. Pokud všechno jede a máš nainstalovaný a běžící SSH server, tak by z venku mělo jít ssh user@localhost -p 10022
.
nechceš "klikačku" .. https://cockpit-project.org/ ?
Tiskni
Sdílej: