abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Zajímavý článek

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:33 | IT novinky

    Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | IT novinky

    Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 11:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (61%)
     (22%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 54 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Dotaz: jaký skript na zálohování pracovního adresáře

    25.4. 11:44 radek
    jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Přečteno: 508×
    Zdravím, hledám vhodný software (script) na zálohování pracovního adresáře na externí disk. Než se pustím do jeho psaní, rád bych se vás zde ale zeptal na tipy a názory.

    Mám tyto požadavky. Chci, aby to umělo efektivně řešit pouhé přesuny adresářů. To znamená, pokud mi v mém pracovním adresáři nějaký adresář zmizí, bude nejprve vyhledán (v záloze při jednosměrné synchronizaci), jestli nebyl jen přesunut, aby se v záloze také případně jen přesunul. Pokud se jen přesune, tak na původním místě vznikne link s postfixem .00~, což bude znamenat, že tam byl odkazovaný adresář a byl přesunutý. Stejně tak bude fungovat pouhé přejmenování adresáře: Smazaný adresář (v pracovním adresáři) bude v záloze jen přejmenovaný a výtvoří se odkaz s původním názvem s postfixem .00~. U souborů bych chtěl, aby se zálohovaly s číslem verze s postfixem .0N~, kde N je číslo verze (nevadí jestli sestupně nebo vzestupně), aktuální bude v zálohách bez postfixu. Jo, a nechci žádné GUI.

    Myslím, že někdo před mnoha lety, psal, že něco podobného řeší nějakým šikovným zálohovacím skriptem v Perlu. Nemohu ale nic podobného najít. Zvláštní, přitom mi můj požadavek na zálohování přijde logický a praktický - musí už něco existovat.

    Určitě se tu něco podobného už někdy řešilo a já jen špatně hledám. Předem vám děkuji za vaše tipy a rady.

    Odpovědi

    25.4. 13:32 Nereknu | skóre: 23 | Neřeknu:)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Dej ten dotaz chatgpt ;) respektive si projdi,co to vygenerovalo.

    #!/bin/bash

    WORKDIR="/cesta/k/arbeitsverzeichnis" # Nahraď svou pracovní cestou BACKUPDIR="/cesta/k/zaloha" # Nahraď cestou k záloze

    # Najdi všechny adresáře v záloze, které už nejsou v pracovním adresáři find "$BACKUPDIR" -mindepth 1 -type d | while read -r backup_dir; do # Odvoď relativní cestu rel_path="${backup_dir#$BACKUPDIR/}" work_dir="$WORKDIR/$rel_path"

    if [ ! -d "$work_dir" ]; then # Zkus najít odpovídající adresář v pracovním adresáři match=$(find "$WORKDIR" -type d -name "$(basename "$backup_dir")" -not -path "$work_dir")

    if [ -n "$match" ]; then # Máme přesun - v záloze přesuneme adresář new_rel="${match#$WORKDIR/}" new_backup="$BACKUPDIR/$new_rel" mv "$backup_dir" "$new_backup"

    # Vytvoříme symlink s postfixem .00~ ln -s "$new_backup" "${backup_dir}.00~" echo "Adresář přesunut: $rel_path -> $new_rel" fi fi done

    # Synchronizuj soubory s verzováním find "$WORKDIR" -type f | while read -r work_file; do rel_path="${work_file#$WORKDIR/}" backup_file="$BACKUPDIR/$rel_path"

    if [ -f "$backup_file" ]; then # Změnil se? if ! cmp -s "$work_file" "$backup_file"; then # Najdi další dostupné číslo verze base="${backup_file%/*}/$(basename "$backup_file")" i=1 while [ -e "${base}.0${i}~" ]; do i=$((i + 1)) done mv "$backup_file" "${base}.0${i}~" cp "$work_file" "$backup_file" echo "Soubor aktualizován a verzován: $rel_path -> .0${i}~" fi else mkdir -p "$(dirname "$backup_file")" cp "$work_file" "$backup_file" echo "Soubor zkopírován: $rel_path" fi done
    25.4. 15:07 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Pozrel by som si výsledok. Tak schválne, čo to urobí s reálnymi dátami užívateľov, a kto sa zaručí za to že z užívateľových dát nevznikne digitálny odpad?

    PS: To zadanie mi pripomína skúšku študentov či by zvládli použitie hotového riešenia s rsync a reflink. I keď v dnešnej dobe je jednoduchšie zapnúť deduplikáciu na cieľovom disku, a proste to tam nasypať do priečinku s určitým dátumom v názve.
    25.4. 13:57 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Nemohu ale nic podobného najít. Zvláštní, přitom mi můj požadavek na zálohování přijde logický a praktický - musí už něco existovat
    Je to zhovadilost. Casem z toho bude jen bordel ze souboru a ruznych zacyklenych pseudo-symlinku. Chces si uchovavat historii zmen? Pouzij verzovaci system, nebo snapshoty.
    25.4. 20:16 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře

    Tohle je znovuvynalézání kola, jenom horšího a dřevěného.

    Přesuny adresářů samozřejmě korektně vyřeší inkrementální, případně exkrementální snapshoty nad Btrfs, které se pomocí send a receive pak taky inkrementálně, případně exkrementálně obnoví na cílovém zařízení, včetně efektivní reprezentace všech přesunů, částečných změn reflinkovaných souborů, a tak dále a tak blíže.

    Proč se namáhat s nějakými odkazy na přesunutý adresář? Jestli nějaké adresáře často přesouvám, vytvořím si je jako subvolume. Pak můžu měnit jejich jména dle libosti, ale jejich ID zůstane stejné. Reprezentovat tohle prapodivnými jmény a symlinky dává pramalý smysl.

    Jakmile je řeč o číslu verze, začíná být jasné, že vhodným mechanismem není přesun adresářů, nýbrž série snapshotů, které efektivně reprezentují verze a inkrementální i exkrementální změny.

    Nekonzistentní zálohování na úrovni jednotlivých souborů je nesmysl, kterým kdysi trpěl CVS a který je už asi tak 20+ let překonaná historie — nikdy to nefunguje dobře. Rozumné zálohy jsou atomické a nespoléhají na náhodu a štěstí.

    Určitě se tu něco podobného už někdy řešilo a já jen špatně hledám.

    Přesně tak. Odpověď na celý dotaz je: Btrfs. (Nebo taky ZFS, ale implicitně bych dal přednost tomu, co je v kernelu a nepošpiněné CDDL.)

    25.4. 22:06 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Andreji! Nehaň dřevo! To je materiál co nemá konkurenci. Vem si Fordovu káru - železo, kaučuk, měď a.. ..dřevo! Jinak máš samolitr recht.
    26.4. 15:13 MarV | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Podivnosti typu ".00~" nevím, ale v zájmu spolehlivosti deduplikaci umí BorgBackup, nebo zmíněné funkce na úrovni FS podporujícím snapshoty (BTRFS, ZFS).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.