abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Dotaz: V CachyOS není Flatpak

    11.10.2025 21:59 Míra
    V CachyOS není Flatpak
    Přečteno: 1773×
    Zdravím, zkusil jsem CachyOS KDE. V Instalátoru balíčků chybí možnost Flatpak. V nápovědě je obrázek Instalátoru s touto položkou. Asi je potřeba něco doinstalovat, aby tam ta položka přibyla. Nevíte někdo, jak na to?

    Odpovědi

    11.10.2025 23:21 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    11.10.2025 23:57 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    ...postupoval jsem podle návodu, cosi se doinstalovalo, ale položka Flatpak nepřibyla...
    12.10.2025 15:17 Livan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Měl by tam být nainstalovaný grafický instalátor pamac. Tam se v nastaveních dá povolit používání flatpack a po restarte by už to mělo být aktivní. Zda se to dá povolit i v nastaveních discover nevím. Skus zapátrat.
    12.10.2025 18:07 Livan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Jelikož je CachyOS odvozený od Arch linuxu, múžeš instalovat flatpaky i přes terminál. Viď. nasledující odkaz https://linuxos.sk/blog/livan/detail/instalacia-programov-v-distribuciach-odvodeny/
    12.10.2025 18:13 Livan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    flatpak install název_balíčku

    např.

    flatpak install gimp

    12.10.2025 18:57 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Přílohy:
    Flatpaky samozřejmě ručně doinstalovat jdou, ale chtěl jsem použít výchozí instalátor (/usr/bin/cachyos-pi) a to není pamac.Nikde jsem tam nenašel nastavení, abych mohl přidat Flatak. Přitom v nápovědě tato možnost je, ale v mém instalátoru ne viz.obrázky.
    12.10.2025 20:00 mikrom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Manjaro ma PAMAC a tam sa da Flatpak zapnut alebo vypnut. CachyOS mozno takuto moznost ani nema.
    12.10.2025 22:42 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Tak jsem tam doinstaloval PAMAC a už to jednoduše běží jako v Manjaro.
    13.10.2025 11:25 Livan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    V CachyOS taká možnosť je, pretože som to kolegovi na jeho počítači spojazdňoval (cez PAMAC). Inštalovali sme tam jeden program pre radioamatérov.
    22.10.2025 19:31 mikrom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    ak by si potreboval, tak PAMAC podporuje tiez Snap
    23.10.2025 13:38 lajka27 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Na flatpaky doporučuji aplikaci Bazaar.
    13.10.2025 15:06 Bugsa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Na Archu (a hlavně v CachyOS, který má optimalizované balíčky) je Flatpak až poslední možnost jak instalovat software. Použij repo balíčky nebo AUR.
    13.10.2025 21:18 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    To se snažím, ale někdy aplikaci najdu jen ve Flatpaku. Např. Opera. Občas je něco jen ve Flatpaku a v AUR se to později objeví.
    AsciiWolf avatar 17.10.2025 01:08 AsciiWolf | skóre: 41 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Na Archu je Flatpak až poslední možnost jak instalovat software.
    Proč?
    17.10.2025 01:34 Kit | skóre: 46 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    S tou aplikací je instalována hromada knihoven, která je obvykle součástí operačního systému. Flatpak je prostě žroutem prostředků.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    22.10.2025 15:43 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    tvl tohle je 1000 vyvracenej omyl... Proto maji flatpaky shared runtimes. Ano budete mit v systemu vic knihoven nez normalne, ale pokud tvoje aplikace sdileji runtime je ten problem zlomkovej.

    Zkus se prosim dovzdelat a az te zas hackne nejaka kalkulacka protoze spravce balicku neodchytil backdoor, tak si pak nechod stezovat. Sandboxing je proste potreba, pokud ti nestaci pouzivat verze z debian stable.
    22.10.2025 21:24 Kit | skóre: 46 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Ten druhý odstavec si propříště odpusť. Je to jen bohapustý útok.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    23.10.2025 12:32 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Je, ale flatpak je tu xx let - tak by mozna pred diskuzi na to tema stalo si to nastudovat, nez proste reknu "proste je"..., jinak je to bohapusty utok na neco o cem nemam paru :)
    23.10.2025 17:45 Kit | skóre: 46 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Tak se tedy zkus dovzdělat, když na tom trváš.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    23.10.2025 18:20 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Je, ale flatpak je tu xx let - tak by mozna pred diskuzi na to tema stalo si to nastudovat, nez proste reknu "proste je"..., jinak je to bohapusty utok na neco o cem nemam paru :)

    Flatpak se tu plácá přesně 10 let.

    13.12.2025 02:46 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    Je tu podstatně déle, jen byl předtím znám jako xdg-app. Máš to zmíněno i na té Wiki.
    15.12.2025 19:42 neni podstatne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    jak dlouho, podstatne je jestli to funguje jak bylo zamysleno, problemy to melo radu let i po jmenovani flatpak a pokud se to jmenovalo predtim jinak tak to asi v podstate pouzivali jen testeri v RH? O tom ze je to zrout je pravda. Kdysi jsem to zkousel vyuzit k instalaci Dolphinu do GNOME a vysledek byl sprzneny Dolphin, pak uz to tahalo jen objemne sw KDE paskvilu. Pokud vim clanku o bezpecnosti s tzv. sandboxem uz taky par bylo.
    19.12.2025 12:24 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    jj, proto nebudeme resit zadnou bezpecnost a budeme tahat aplikace z kdovijakech aur repozitaru sestavenym buhvikym

    6.11.2025 21:07 ~
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V CachyOS není Flatpak
    O tom ze flatpak je zroutem prostredku obvykle zvani ti co maji 4G RAM a ti co maji 64+G RAM. Normalni lidi s 16G to nikdy neresili, neresi a resit nebudou ponevac neni co.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.