Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
modprobe: insmod /lib/modules/2.4.22-10mdk/kernel/drivers/char/drm/fglrx.o failed modprobe: insmod fglrx failed failed. Installed: qt3 (gcc 3.2) based control panel application === ATI display drivers successfully installed please run 'fglrxconfig' nowV souboru /etc/X11/XF86Config jsem zmenil:
Driver "fglrx"
a
DefaultColorDepth 24
Restartoval jsem pocitac, X nabihala ravdepodobne nabehla, ale ja videl - jen cerny monitor (NO SIGNAL
).
Zkousil jsem tedy vytvorit soubor /etc/X11/XF86Config pomoci programu fglrxconfig
, ktery je dodavan s ovladaci od ATI, vysledek byl ale jeste horsi - X vubec nenabehla ...
Nastavil jsem tedy opet fbdev. Po nastartovani X jsem si vsiml, ze jsem v rozcileni nastavil misto 1248x1024 1024x726. Zadny problem, pomyslel jsem si a nastavil 1248x1024 a restartoval X - a X nenaběhli. Nastavil jsem tedy naspatek 1024x768 - a opet nic. Delal jsem co jsem mohl - bez vysledku.
Bez vetsich vycitek svedomi jsem zacal MDK instalovat znovu - tentokrat jsem zvolil aktualizaci. Nastavil jsem fbdev, 1248x1024, pocitac se restartoval a ja s napetim ocekaval, jestli po dlouhe dobe uvidim X v behu. ...neuvidel jsem - X vubec nenabehly - nahlasili nejakou chybu typu No screeens found. Podival jsem se tedy do /etc/X11/XF86Congig-4
. K memu uzasu jsem uvidel radek Driver fglrx
. Zamenil jsem ho tedy za Driver fbdev
, restartoval X a - zda se to neuveritelne - X nabehli.
Povzbuzen timto uspechem jsem nainstaloval ovladace od ATI (stejnym zpusobem jako o nekolik desitek hodin predtim). Restartoval jsem X - a co myslite? NO SIGNAL (cerna obrazovka monitoru)
Nastavil jsem tedy opet fbdev, X nabehla.
Zajimave je, ze kdyz jsem zadal:
rpm -e fglrx-glc22-4.3.0-3.2.8.i586.rpm
, nahlasilo mi to:
error: balíček fglrx-glc22-4.3.0-3.2.8.i586.rpm není nainstalován
O me bezutesne situaci nejlepe vypovi logy.
Vynatky ze souboru XFree86.0.log pri pouziti ovladace od ATI (fglrx):
XFree86.0.log
A ze stejneho souboru pri pouziti fbdev:
XFree86.0.log
Ja uz si s tim doopravdy nevim rady, nevite, co s tim?
Diky
David
/dev/dri/card0
?
drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
drmOpenDevice: open result is -1, (No such device)
Diky vsem za rady,
Skoro cely den jsem si s tim hral (s malou prestavkou - vyrazil jsem na bezky - kdyz uz napad ten snih )
Dalo by se rict, ze jsem nic nezjistil, i kdyz drobne porkoky jsem zaznamenal.
Takze:Soubor /dev/dri/card0
existuje, ale pri pokusu o prohlizeni v mc mi to nahlasi Nelze otevřít "card0" No such device (19)
.
S tim odinstalovanim rpm jsi mel samozrejme pravdu - me uz vsechny ty graficka udelatka uple zblbly.
S ovladacem fbdev (bez 3d akcelerace) to chodi bez problemu.
Kdyz nainstaluji ovladace od ATI a vytvorim /etc/X11/XFree86Config-4
pomoci programu fglrxconfig, X nabehnou, ale monitor zcerna - NO SIGNAL.
Zkousel jsem pridavat modeline (nechal jsem si je spocist pomoci nekolika ruznych XFree86 Calculatoru - vysledky byly vzdy trochu odlisne, vyzkousel jsem je ale vsechny). Bohuzel stale cerno...
Kdyz v souboru /etc/X11/XFree86Config-4
(vytvorenym programem fglrxconfig
) zmenim ovladac na fbdev
a barevnou hloubku na 16
, funguje to.
Jeste posilam soubor /etc/X11/XFree86Config-4
vygenerovany programem fglrxconfig s ovladacem (ten pri kterem monitor - tedy nastesti jen displey - zcerna):
Diky
David
Tiskni
Sdílej: