Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Stáhnul jsem si celý adresář (resp. jeho obsah) cesta/slackware9.1/patches
.
Chtěl bych nainstalovat veškeré opravné (opravené?) balíky (z toho adresáře patches), ale právě na tom jsem se zasekl.
Jak poznám, že ten jistý balíček z adresáře patches
(A) modifikuje jenom určitou podmnožinu obsahu původního balíku (tzn. některé soubory aktualizuje a některé ponechá beze změny), nebo tento opravný balíček obsahuje vše, co ten původní, ale v aktualizované podobě?
Já se na to ptám proto, protože upgradepkg
nejdříve nainstaluje nový balíček a potom odstraní ten starý, aby se staré soubory nepovalovaly po systému.
To se mi zdá ale problém pro případ (A). On by totiž aktualizoval určitou část původního balíku a ta část, která se nezměnila by se potom odstranila?
A installpkg
by zase mohl způsobit, že bych mohl mít nainstalovány jakoby dva balíčky (původní balíček má jiný název než ten opravný), i když na HDD jim budou fyzicky odpovídat stejné soubory (nebo jenom část bude stejná)?
Mám v tom pěkný zmatek. Pomůže mi někdo udělat mi v hlavě jasno?
Slackware 9.1.
Tak mi na všechno stačilo upgradepkg old_package_name%new_package_name
.
Aktualizuji poprvé, a tak jsem to dělal trochu těžkopádně. Otevřel jsem si ChangeLog.txt
a nastavil se v něm nakonec. Pak už to bylo dokola to samé (mimo instalaci jádra, kde jsem navíc musel přeinstalovat lilo
).
Nalezení názvu aktualizovaného balíčku v ChangeLog.txt
(jdu odspoda nahoru) a nalezení jména balíčku, který jsem používal až doposud, v adresáři /var/log/packages
. Potom upgradepkg old_package_name%new_package_name
. A tak dokola, dokud jsem se nedostal na první řádek souboru ChangeLog.txt
.
Příště to nějak zautomatizuji. Dneska mi to dalo zabrat.
find -type f -name "*.tgz" | xargs upgradepkg --dry-run | grep "would upgrade"
(v adresari s balicky), pokud nemate k dispozici (treba) swaret.
Po te co si prohlidnete vystup a budete spokojeny, spustte to same bez parametru --dry-run.
Tiskni
Sdílej: