Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
P.S. A nejlepsi by bylo, kdyby v pripade vypadku linky A se to vsechno preplo na B, ale neni to nutny pozadavek.
rt_tables
je jen jakýsi slovníček, bez něhož to funguje taky, jen místo hezkých symbolických označení musíte psát čísla. Takže když do rt_tables
přidáte řádek
101 isp1
můžete místo
ip route add ... table 101
psát
ip route add ... table isp1
Čísla tabulek jsou osmibitová, hodnoty 0, 253, 254 a 255 jsou rezervované, rozsah 1-252 můžete použít.
V dokumentaci k projektu quagga (zebra) se zmiňují i o možnosti využití equal cost multipath. Ale prakticky jsem to zatím nezkoušel.
Normální routování to taky neumožní, protože se dívá jen na cílovou adresu, ne na zdrojovou
To už dávno není pravda, nějakou dobu (asi tak od řady 2.2) už máme policy routing, takže můžete routovat i podle zdrojové adresy nebo ledasčeho jiného (ToS, protokol, TCP/UDP porty, TCP příznaky, ...). To je jeden z důvodů, proč bojuji s větrnými mlýny a brojím proti tomu, aby byl novým uživatelům vtloukán do hlavy zastaralý příkaz route
a spol. (ifconfig
, arp
).
Není vlastně k tomuhle potřeba, aby OSPF běželo i na straně ISP, nebo aby ty 2 linky byly na různých routerech?
Jistě, ale přesně toho se týkala poslední věta mého minulého příspěvku. Ono je to ve skutečnosti ještě o něco složitější, protože budou-li ti dva ISP v různých AS (což asi budou), korektně to asi vyřešit nepůjde vůbec (leda že byste získal vlastní AS a nasadil BGP). Má poznámka se proto vztahovala spíše k použití v komunitních sítích typu CZFree.net.
mangle
a akce MARK
netfilteru
ip rule add from 10.10.10.59 table isp2 prio 100 ip rule add from 10.10.10.0/24 table isp1 prio 101Cim nizsi cislo, tim ma pravidlo vetsi prioritu.
Tiskni
Sdílej: