Tesseract OCR (Wikipedie), open source nástroj pro strojové rozpoznávání znaků z obrazových dat, byl vydán ve verzi 5.2.0. Vedle různých vylepšení a oprav chyb přináší například počáteční podporu Intel AVX512F.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook představili notebook KDE Slimbook 4 s Ryzen 5700U s předinstalovaným KDE neon.
Po téměř 9 letech od vydání wxWidgets (Wikipedie) verze 3.0.0 byla vydána nová stabilní verze 3.2.0 tohoto grafického toolkitu. Přehled novinek v oznámení.
Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Lennart Poettering skončil v Red Hatu a nastoupil do Microsoftu [Phoronix].
Na GitHubu byl zveřejněn kouzelnický projekt The Nettle Magic Project s obsáhlou dokumentací. Nejenom kouzelníci si mohou cinknout karty a rozpoznávat je například pomocí Raspberry Pi Zero W s NoIR kamerkou.
SpaceVim je komunitně řízená modulární distribuce textového editoru Vim s pluginy a nastaveními aneb ultimátní vimrc. Vydána byla nová major verze 2.0.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
V kryptografické knihovně OpenSSL byly nalezeny a ve verzích 3.0.5 a 1.1.1q opraveny bezpečnostní chyby CVE-2022-2274 a CVE-2022-2097. Závažnější z nich CVE-2022-2274 v implementaci RSA na X86_64 s AVX512IFMA se týká pouze větve 3.0. Zneužit ji lze k RCE, tj. vzdálenému spuštění kódu.
Evropský parlament schválil Akt o digitálních službách (Digital Services Act (DSA)) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act (DMA)). Oba akty mají za cíl řešit společenské a hospodářské dopady technologického průmyslu tím, že stanoví jasné normy pro fungování a poskytování služeb v EU v souladu se základními evropskými právy a hodnotami.
1.) Predpokladam, ze teda mate nastartovany Knoppix. Prestudujte si dokument o vzdialenej instalacii Debianu. Chapem, ze to nie je presne to, co chcete spravit, ale hodi sa Vam to v dalsich bodoch.
2.) Pod beziacim Knoppix-om rozdelte disky, teda pravdepodobne aspon na root a swap particie. Vytvorte suborove systemy.
3.) Pomocou debootstrap
a basedebs.tar pre Vasu architekturu vytvorte zaklad novej instalacie. Alternativou je skopirovanie takejto surovej instalacie z inej masiny.
4.) Zmente korenovy adresar (chroot) a nastavte system (base-config, editacia suborov v /etc, ...)
5.) Prelozte nove jadro (ktore bude podporovat Vas hw) a nainstalujte ho pomocou dpkg -i kernel-image...
. Predpokladam, ze ste jadro prekladali cez fakeroot make-kpkg --revision.....
6.) Nastavte LILO, alebo iny oblubeny zavadzac
7.) Reboot
Z tychto par bodov sa to asi neda pochopit, ale ak precitate ten dokument, co som odporucal, tak by ste to mali zvladnut. Par poznamiek na zaver:
a) Ak nemate Internet na tom mieste kde budete instalovat, tak budete mat problem so stiahnutim suboru basedebs.tar z Debian archivu. CDROM je obsadene Knoppixom. Skuste ten Knoppix nastartovat s volbou tohd=meno_particie
, cim Knoppix pobezi z disku a nebude Vam zrat CD mechaniku. Potom z ineho CD mozete nahrat dalsie veci co potrebujete (basedebs.tar, zdrojaky jadra, ...). Pozrite viac cheatcodes.txt ku Knoppixu.
b) Ak chcete kopirovat cez siet cele adresarove stromy, mozte skusit nieco taketo:
ssh ip_or_dns_masiny 'cd adresar_so_zaujimavym_obsahom; tar czf - .' | tar -C adresar_kde_to_chcem_mat -x -p -v -z -f -
Ak mate rychlu linku, tak mozete vynechat parameter "z" v obidvoch tar-och.
Ak to nebude celkom jasne, pripadne mi tam najdete nejake fatalne chyby, ozvite sa mi prosim na rusko at sunsite.mine.nu
Tiskni
Sdílej: