abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:11 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:11 | Komunita

    Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Internetový prohlížeč Firefox bude mít nové ovládací prvky pro umělou inteligenci, které umožní uživatelům vypnout vestavěné AI funkce přímo v nastavení prohlížeče. Jednotlivě půjde vypnout nebo zapnout automatické překlady stránek, generovaní popisného textu k obrázkům v otevřených PDF dokumentech, samoorganizaci tabů do skupin, náhledy odkazů s krátkým shrnutím a boční panel s chatbotem. Tyto možnosti v nastavení prohlížeče

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 14:44 | IT novinky

    Desktopové prostředí KDE Plasma 6.6, která je právě ve fázi beta, nahrazuje stávající SDDM novým Plasma Login Managerem, který je ale pevně navázán na systemd. Plasma Login Manager využívá systemd-logind a další součásti systemd, které nejsou dostupné v operačních systémech bez systemd, jako je například FreeBSD, případně jsou linuxové distribuce Gentoo, Void Linux anebo Alpine Linux. Pro uživatele zatím stále ještě existuje možnost používat SDDM.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    včera 14:33 | Komunita

    Na webu komunitního setkání CSNOG 2026 jsou dostupné prezentace v PDF, jejich videozáznamy a fotografie z lednové akce ve Zlíně. CSNOG 2026 se zúčastnilo téměř 300 zájemců o vystoupení věnovaných správě sítí, legislativním a regulačním tématům nebo projektům z akademické sféry. Letos byly prezentace rozdělené do dvou treků, ve kterých se představilo 35 přednášejících. Setkání komunity CSNOG organizují společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence (AI). Informovala o tom na svém účtu na síti 𝕏. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota s prvky umělé inteligence Grok, sociální sítě 𝕏 či satelitního internetového systému Starlink. Tržní hodnota společnosti SpaceX dosahuje jednoho bilionu dolarů (20,6 bilionu Kč), hodnota xAI pak činí 250 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.2. 23:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byl odhalen supply chain attack na Notepad++: útočníci kompromitovali hosting Notepad++ a vybrané dotazy na aktualizace přesměrovávali na servery pod jejich kontrolou. Doporučuje se stáhnout instalátor a přeinstalovat.

    a1bert | Komentářů: 6
    2.2. 13:22 | Zajímavý projekt

    Francouzská veřejná správa má v rámci vládní iniciativy LaSuite Numérique ('Digitální sada') v plánu od roku 2027 přestat používat Microsoft Teams a Zoom a přejít na videokonferenční platformu Visio, hostovanou na vlastním hardwaru. Konkrétně se jedná o instance iniciativou vyvíjeného open-source nástroje LaSuite Meet, jehož centrální komponentou je LiveKit. Visio nebude dostupné pro veřejnost, nicméně LaSuite Meet je k dispozici pod licencí MIT.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    2.2. 12:11 | IT novinky

    Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi: 2GB verze o 10 dolarů, 4GB verze o 15 dolarů, 8GB verze o 30 dolarů a 16GB verze o 60 dolarů. Kvůli růstu cen pamětí. Po dvou měsících od předchozího zdražení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (25%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (30%)
    Celkem 746 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia

    17.1.2004 20:52 Jaroslav Kopecký
    Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia
    Přečteno: 127×
    Zdravím. Mám menší problém. Dneska jsem si nainstaloval distribuci Mandrake 9.2 (jádro 2.4.22-10mdk), graf. karta GeForce4 MX 440, čipset Apollo KT266/A/333. Stáhnul jsem ovladače NVIDIA-Linux-x86-1.0-5328-pkg1.run a spustil instalaci, jak popsáno v návodu. Všechno proběhlo vcelku rychle, tzn. Accept, enter, enter a instalace byla hotová. Potom jsem změnil v konfigu "nv" na "nvidia" a spustil Xka. Problikla pěkně zelená obrazovka s logem NVidia a KDE naběhlo v pohodě :-) Ale pak jsem spustil tučňáka na tom prkýnku, myslím tím Tuxracer :-) a měl jsem dojem, že se dívám na statický film :-( FPS tak 3-4, možná o něco víc, zkrátka bída. Podíval jsem se do logu XFree a tam je hláška "NVIDIA(0):Failed to verify AGP usage". Tu jsem zadal do googlu a ten našel mraky odkazů. Problém je, že nevládnu zas tak dobře anglicky a jsem s linuxem na začátku. Prostě nechápu, co ta hláška znamená. V dokumentaci jsem se sice dočetl, že podpora agp je pro určitý druh čipsetů zapnutá v jádře a pro zbytek se musí v jádru vypnout a dopsat do konfigu XFree, ale hlava mi to moc nebere. Byl bych rád, kdyby se našel někdo, kdo by mi s tím poradil, případně kdo měl stejný problém. Omlouvám se dlouhý dotaz, no snad to přežijete a někdo se najde :-)) Díky

    Odpovědi

    17.1.2004 21:04 mr_filuta
    Rozbalit Rozbalit vše Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia
    Mam NAPROSTO stejnej problem s GeForce 4-Ti. Take si stim nevim rady a prosim vas o pomoc.
    17.1.2004 22:07 satori | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia
    tohle by mělo pomoct. ještě jsem to nezkoušel, protože jsem neměl čas, ale jiný to už zkoušeli a prej to funguje:)
    všechno, co říkám, je IMHO
    18.1.2004 08:01 martin | skóre: 9 | Louny
    Rozbalit Rozbalit vše Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia
    jestli se ti zkompilovali ovladace tak to znamena ze mas stejnou verzi jadra i jeho zdrojaku.mam cipset kt400 a gf4.a jede bez problemu (agp 8x).zkus v xfree konfigu zapnout OPTION "NvAGP" "1" to zapne ovladace pro agp primo od nvidie a ty kernelovy nebude pouzivat. Origos od nvidie jsou i rychlejsi. vice opet v .readme.
    18.1.2004 08:05 martin | skóre: 9 | Louny
    Rozbalit Rozbalit vše Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia
    PS : jeste jsem zapomel:) ja teda pouzivam ovladace 1.0-4496.
    19.1.2004 16:33 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia
    Inštaloval som driver pre Geforce MX440Se podľa návodu. Prvý krát mi to vyhodilo že mu chýba kernel source, ten som doinštaloval.Na druhý krát sa inštalácia rozbehla ale zase vypísalo nasledovné: ERROR: Unable to load the kernel module 'nvidia.o'. This is most likely because the kernel module was built using the wrong kernel header files. Please make sure you have installed the kernel header files for your kernel; on Red Hat Linux systems, for example, be sure you have the 'kernel-source' rpm installed. If you know the correct kernel header files are installed, you may specify the kernel include path with the '--kernel-include-path' commandline option. -> Kernel module load error: ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol init_mm_Rb238dcab ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol __pollwait_R5cddb06a ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol irq_stat_R346aa8e2 ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol change_page_attr_R1078ca32 ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol devfs_register_chrdev_Ra82ebff9 ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol devfs_unregister_Rfe126b72 ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol remove_proc_entry_Rf05ffaa5 ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol create_proc_entry_R74d25774 ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol proc_root_driver_R25661860 ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol devfs_register_R3cc4735c ./usr/src/nv/nvidia.o: unresolved symbol mem_map_R25c9af1e ./usr/src/nv/nvidia.o: Hint: You are trying to load a module without a GPL compatible license and it has unresolved symbols. Contact the module supplier for assistance, only they can help you. ERROR: Installation has failed. Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia. Čo s tým? 4o je to vlastne za chybu, vie nekto poradiť ako ďalej?
    19.1.2004 20:02 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Mandrake 9.2 a ovladače Nvidia
    Verze 5328 mi na stejnym jadre ( i na 2.4.22-26) taky nechodi = modul se zavede, xka nabehnou, ale nejde zadna akcelerace - ani 2D. Zkus starsi verzi 4496 - ta mi beha bez problemu. (az na to, ze mi zamrzavaj Xka)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.