abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | Komunita

    Kalifornský zákon AB 1043 platný od 1. ledna 2027 vyžaduje, aby operační systémy požadovaly po uživatelích věk nebo datum narození a skrze API poskytovaly aplikacím informaci, zda je uživatel mladší 13 let, má 13 až 16 let, má 16 až 18 let nebo má alespoň 18 let. Vývojáři linuxových distribucí řeší, co s tím (Ubuntu, Fedora, …).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    dnes 11:44 | Pozvánky

    Konference LinuxDays 2026 proběhne o víkendu 3. a 4. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT. Čekají vás desítky přednášek, workshopy, stánky a setkání se spoustou chytrých lidí.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Humor

    Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 145. Aktuální verze Firefoxu je 148. Od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání. V kterém týdnu bude mít Chrome větší číslo verze než Firefox? 😀

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:55 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Komunita

    Bylo spuštěno hlasování o přednáškách a workshopech pro letošní Installfest, jenž proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) třetí RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.3. 21:44 | IT novinky

    Apple představil iPhone 17e a iPad Air s čipem M4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    2.3. 21:11 | Zajímavý software

    Byla vydána verze 1.0 editoru kódů Gram. Jedná se o fork editoru Zed bez telemetrie a umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.3. 20:33 | IT novinky

    Byla oznámena spolupráce GrapheneOS s Motorolou. Podrobnosti v tiskové zprávě. GrapheneOS (Wikpedie) je varianta Androidu zaměřující se na bezpečnost a soukromí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.3. 02:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.2.1. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (17%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (28%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (25%)
    Celkem 1007 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: upgrade hw v linuxu

    29.5.2002 08:15 Standa
    upgrade hw v linuxu
    Přečteno: 98×
    mel jsem na msi k7t266 pro starickou s3 dx/gx pci 4MB vga kartu. kdyz jsem si dost naskudlil, koupil jsem si msi gf4mx 440 agp vga 64MB ddr. po vymene karet a zapnuti pocitace a bootu do linuxu (mandrake 8.1 z cd casopisu computer) se brutalne rozblikal muj 15" monitor. po cca 1min. mi system zahlasil, ze ta 4MB pci s3 vga je nejaka nemocna a system x to zkusi za chvilku. nalogoval jsem se do textu, ale nemohl jsem zaboha prijit na to, jak tu starou vga odtamtud dostat. pritom na zacatku, kdyz system nabiha to ma detekci noveho hardwaru ok a novou grafiku nenasel. nikde jsem ani nevidel clanek zabyvajici se vymenou hw na funkcni stanici. ve win je to v poho, ale jak to udelat spravne v linuxu??

    zformatoval jsem ext2, udelal novou instalaci a pak to po rebootu hlasilo poskozeni fs, napsal jsem tam "yes" (dotaz pro opravu), 2h mi pri levem okraji jezdily od shora dolu "y", nastval jsem se breaknul to a znova format, nova instalace a ted uz je to snad v poho. nasel jsem si navod jak ten system donutit pouzit 75Hz pro monitor v rozliseni 1024x768, tak snad to bude v poho. po instalaci ovladacu od nvidie a editaci xf86-4 configuraku jsem nezaznamenal onu zmenu ovladace, jak se to da zjistit??? (pouzil jsem navod od nvidia).

    Predem diky za odpoved. Rad bych se naucil poradne pouzivat tucnaka, tak snad mi v tom tady nekdo pomuze...

    Odpovědi

    CIJOML avatar 29.5.2002 11:07 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše upgrade hw v linuxu
    To je husty druh zmeny :))) Stacilo v /etc/X11/XF86Config prepsat modul pro X server na grafickou kartu...chvili hledejte nez budete restartovat
    29.5.2002 11:59 Tomáš Bláha
    Rozbalit Rozbalit vše upgrade hw v linuxu
    Hm, neznám Mandrake do detailů, ale pokusím se popsat, jak jsem to dělal já.

    1) Nainstalujte si balíky ovladačů od NVidie, tedy NVIDIA_GLX a NVIDIA_kernel odpovídající Vaší distribuci a jádru.

    2) Upravte konfiguraci X-serveru, v souboru /etc/X11/XF86Config. Najděte Section "Device". V této sekci je potřeba předělat ovladač (Driver "nvidia") a identifikaci sběrnice (BusID "1:0:0")[pro AGP sběrnici to bude určitě 1:0:0, ale můžete to zjistit příkazem lspci nebo cat /proc/pci].

    3) Ještě v tomto souboru najděte Section "Module" a tam přidejte Load "glx" a to by mělo být všechno.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.